W cieniu szczytu NATO w Wilnie

Opublikowano: 13.07.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3721

W całkowitej dyskrecji prowadzone są rozmowy o dalszych losach konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Jak ujawnił szef wywiadu Rosji – Sergiej Naryszkin, przeprowadził on rozmowę telefoniczną z szefem wywiadu Stanów Zjednoczonych – Williamem Burnsem.

Agencja TASS przytoczyła słowa Naryszkina, który powiedział, że gotów jest do osobistego spotkania i rozmowy z szefem CIA. Wypowiedź została opublikowana po tym jak „Wall Street Journal” i „New York Times” poinformowały, że szef CIA kontaktował się telefonicznie z Naryszkinem, by porozmawiać o nieudanym puczu grupy Wagnera w dniach 23-24 czerwca 2023 r. Z informacji prasowych wynika, że Burns zapewnił Kreml o braku jakiejkolwiek w nim roli strony amerykańskiej.

Obaj pracownicy wywiadów kontaktują się ze sobą od początku trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dialog odbywa się w warunkach najbardziej chłodnych relacji. Analitycy oceniają, że zeszły one do najniższego poziomu od okresu kryzysu kubańskiego w 1962 roku. Ostatnie osobiste spotkanie obu panów miało miejsce w Turcji w listopadzie 2022 r. Wtedy W. Burns ostrzegł stronę rosyjską o możliwości wykorzystania potencjału nuklearnego.

Tymczasem na szczycie NATO na Litwie, „rodzinna” atmosfera na salonach Wilna jednoczyła uczestników z jednym wyjątkiem – Wołodymyra Zełenskiego. Z zapowiedzi w tonie komunikatu z trwającego spotkania na szczycie czytamy: „Naszym stanowiskiem pozostaje gotowość rozszerzenia zaproszenia Ukrainy do wejścia w skład sojuszu po wyrażeniu zgody i spełnienia warunków”. Treść nie definiuje warunków. Uczestnicy wymienili szereg spraw, takich jak zakończenie wojny, zreformowanie instytucji państwowych czy likwidacja korupcji.

Po 10 latach oczekiwań i wyrzeczeń Kijów jest rozgoryczony, żądając jasności i konkretów w postaci harmonogramu, jakiego wymagałoby uzyskanie członkostwa. Zamiast tego wszyscy usłyszeli słowa Stoltenberga: „Mamy do czynienia z pełnią wojny. Sądzę, że wszyscy partnerzy zgadzają się, że w toku trwania działań wojennych nie ma mowy o przyjęciu Ukrainy jako nowego członka”.

Zełenski prawdopodobnie przewidywał taki obrót spraw. Przed wylądowaniem na Litwie jego pozycja była osłabiona, a zapytany na lotnisku o oczekiwania powiedział: „Dowiadujemy się, że kwestia naszego przyjęcia uwarunkowana jest warunkami bezpieczeństwa”. Własną strategią Zełenski zapędził się do narożnika.

Ukraińska kontrofensywa obecnie nie wypada pomyślnie i na dodatek jest ogromnie kosztowna. Rosja nieustępliwie ostro odpowiada. We wtorek trzy miasta zostały ostrzelane: Kijów, Odessa i Chersoń.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. pikpok 13.07.2023 10:26

  Nowa Ukraina będzie tak jak Szwajcaria neutralna z gwarancjami NATO i Rosji ?
  A tym czasem tłuką Ukraińców na potęgę.

 2. replikant3d 13.07.2023 19:09

  pikpok,,Nowa Ukraina, będzie zasiedlona przez ,,myckowych,, Dlatego wojenka i ,,wyganianie,, Ukrów do nas..

 3. Drnisrozrabiaka 13.07.2023 23:24

  “We wtorek trzy miasta zostały ostrzelane: Kijów, Odessa i Chersoń.” Nie chce być złośliwym ale można było dopisać, że celem były żłobki i przedszkola, aby trochę oczernić Rosjan…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.