Zachód pod przywództwem USA bliski wywołania wojny nuklearnej

Opublikowano: 24.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2991

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organizatorami prowokacji przeciwko Rosji, stwierdził niedawno minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Kierowany przez USA kolektywny Zachód może wywołać potencjalnie katastrofalną wojnę między światowymi potęgami nuklearnymi ze względu na otwarcie wrogie stanowisko wobec Rosji i wysiłki na rzecz podważenia istniejących porozumień o kontroli zbrojeń, powiedział w poniedziałek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Przemawiając na moskiewskiej konferencji poświęconej nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zorganizowanej przez Centrum Studiów nad Energią i Bezpieczeństwem, Ławrow zauważył, że świat znajduje się w stanie kryzysu w odniesieniu do mechanizmów kontroli zbrojeń, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej, co zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu. Winą za to obarczył Waszyngton, który według dyplomaty „cynicznie łączy celowe niszczenie zrównoważonych i równych porozumień [w sprawie kontroli zbrojeń]” z „rażąco nieuczciwymi planami”, które są korzystne wyłącznie dla USA.

Ławrow wyjaśnił, że USA i sojusznicy byli odpowiedzialni za blokowanie ostatnich cykli przeglądu Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który, jak twierdzi Ławrow, Waszyngton od dawna wykorzystywał do wywierania presji na swoich wrogów. Zwrócił również uwagę na potencjalne zagrożenie, jakie stwarza trójstronne porozumienie AUKUS między USA, Wielką Brytanią i Australią, które staje się „coraz bardziej podobne do bloku wojskowego”, a także NATO, które zwiększa swoje wydatki wojskowe.

Według wysokiego rangą urzędnika, wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest również obarczone niebezpieczeństwem, zwłaszcza że trzy główne zachodnie potęgi nuklearne, USA, Wielka Brytania i Francja, są jednymi z głównych sponsorów „zbrodniczego reżimu kijowskiego” i „głównymi organizatorami” prowokacji przeciwko Rosji.

„USA i ich klienci z NATO wciąż marzą o zadaniu Rosji ‘strategicznej porażki’ i są gotowi kontynuować swoją politykę odstraszania naszego kraju ‘do ostatniego Ukraińca…’ Zachód balansuje na niebezpiecznej krawędzi bezpośredniej konfrontacji militarnej między mocarstwami nuklearnymi, która może mieć katastrofalne konsekwencje” – powiedział między innymi Ławrow.

Według amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Zbrojeń, USA i Rosja posiadają prawie 90% głowic nuklearnych na świecie. W ubiegłym roku Rosja zawiesiła swój udział w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych, znanym jako „Nowy START”, ostatnim pozostałym porozumieniu nuklearnym między USA i Rosją, które ogranicza arsenały. Jako główną przyczynę zawieszenia Rosja podała zaangażowanie USA w konflikt na Ukrainie. Waszyngton zaapelował do Moskwy o wznowienie dialogu w sprawie traktatu, ale ta stwierdziła, że jest to niemożliwe, dopóki USA nadal wspierają Kijów.

W swoim przemówieniu Ławrow powtórzył to stanowisko, mówiąc, że nie widzi „żadnych podstaw” do dialogu z USA w sprawie kontroli zbrojeń „w obliczu totalnej wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko naszemu krajowi”.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.