Ustawa o zgromadzeniach zgodna z konstytucją

Opublikowano: 17.03.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 812

Ustawę do Trybunału skierował Andrzej Duda – był to jedyny jak dotąd przypadek, kiedy prezydent nie okazał się „długopisem” rządu. Jednak TK, kierowane przez sędzię Julię Przyłębską, uznało projekt za zgodny z ustawą zasadniczą.

Czworo sędziów – Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski – złożyło odrębne zdanie. Trybunał po raz pierwszy orzekał w pełnym składzie, zgodnie z ustawą o TK przyjętą przez PiS, a którą poprzedni skład ciała uznał za niezgodną z konstytucją. Uznano, że żadne z wątpliwości, podnoszonych zarówno przez prezydenta, jak i opozycję, nie są zasadne i że projekt dotyczący zgromadzeń publicznych jest zgodny z polskim porządkiem prawnym.

Najwięcej krytyki wzbudziły zapisy o tzw. wydarzeniach cyklicznych, na które można rezerwować przestrzeń na trzy lata naprzód i które mają pierwszeństwo przed innymi zgromadzeniami. Według Dudy przepis ten godzi w równość obywateli wobec prawa, ta krytyka jednak nie spotkała się ze zrozumieniem Trybunału. Ustawa wiele kompetencji przenosi z samorządów na wojewodę, to właśnie m.in. ten urzędnik może – jeśli nie zrobi tego gmina – odmówić rejestracji demonstracji, które miałoby się odbyć w czasie i miejscu zarezerwowanym na wydarzenie cykliczne, co więcej od tej decyzji nie będzie się można odwołać, co więcej – wojewoda będzie mógł odmówić także w przypadku, gdy wydarzenie będzie zgłoszone przed wejściem w życie ustawy, co de facto oznacza wsteczne działanie prawa. “Prawo nie może działać wstecz. Ta ustawa nie spełnia standardów demokratycznych wyznaczonych przez konstytucję, zwłaszcza demokratycznego państwa prawa” – mówiła Anna Surówka-Pasek, przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, jednak zespół sędzi Przyłębskiej nie przychylił się do tych wątpliwości.

Poważne wątpliwości budzić może sposób orzekania przez Trybunał, zwłaszcza obecność sędziego Michała Warcińskiego, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Biura Analiz Sejmowych i opiniował ustawę, o której losach przyszło mu dzisiaj decydować. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” w takiej sytuacji sędzia, jako „doradca uczestnika postępowania” powinien być wyłączony z orzekania, jednak nie złożył takiego wniosku ani on, ani nikt inny.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.