Ustalono związek między pszczołami a śmiertelnością ludzi i można to nazwać apokalipsą

Opublikowano: 18.12.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2200

Zmniejszenie liczby owadów zapylających faktycznie usuwa zdrową żywność z globalnej diety, a tym samym zwiększa liczbę chorób przewlekłych, które powodują zwiększoną śmiertelność. Dowiedziono tego w badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health.

Nieodpowiednie zapylenie powoduje roczne straty plonów owoców, warzyw i orzechów, które wynoszą około 3–5%. To z kolei powoduje 427 tys. dodatkowych zgonów na świecie rocznie. Zwiększoną śmiertelność przypisywano utracie zdrowej żywności i chorobom współistniejącym, w tym chorobom serca, udarowi, cukrzycy i niektórym rodzajom raka. Jest to pierwsze badanie oceniające wpływ niewystarczającej liczby zapylaczy na zdrowie ludzi.

„Ważnym brakującym elementem w dyskusji na temat różnorodności biologicznej był brak bezpośredniego związku ze zdrowiem człowieka. To badanie wykazało, że utrata owadów zapylających już wpływa na zdrowie na całym świecie, wraz z innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak rak prostaty lub zaburzenia związane z używaniem substancji” – powiedział Samuel Myers, główny naukowiec w Departamencie Zdrowia Środowiskowego i główny autor badania.

Rosnąca presja antropogeniczna na systemy naturalne powoduje alarmującą utratę różnorodności biologicznej, przy czym roczny spadek populacji owadów o 1 – 2% prowadzi niektórych do ostrzegania przed zbliżającą się „apokalipsą owadów”.

Kluczowymi gatunkami owadów są owady zapylające, które zwiększają plony o 75% odmian roślin uprawnych i mają kluczowe znaczenie dla uprawy zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa i orzechy. Stosowanie szkodliwych pestycydów i postępująca zmiana klimatu stanowią zagrożenie dla dzikich owadów zapylających, zagrażając zaopatrzeniu ludzi w zdrową żywność.

Naukowcy wykorzystali model, który obejmował dane empiryczne z sieci setek eksperymentalnych farm w Azji, Afryce, Europie i Ameryce Łacińskiej. Przyjrzeli się w nim wpływowi spadku liczby owadów zapylających na najważniejsze uprawy, które są od nich zależne, aby pokazać, jak duża utrata plonów była spowodowana niewystarczającym zapylaniem. Następnie wykorzystali globalny model ryzyka i choroby, aby ocenić wpływ zmian zapylania na zdrowie, w szczególności na produkcję zdrowej żywności. Ponadto obliczyli utratę wartości ekonomicznej spowodowaną utratą zapylania w trzech krajach.

Wyniki pokazały, że straty w produkcji żywności koncentrowały się w krajach o niskich dochodach, ale obciążenie zdrowotne było większe w krajach o średnich i wysokich dochodach, gdzie wskaźniki chorób niezakaźnych są wyższe. Rozkład geograficzny był dość nietypowy, ponieważ wpływ globalnych zmian środowiskowych na zdrowie zwykle koncentrował się wśród najbiedniejszych populacji w regionach takich jak Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska. Najbardziej ucierpiały tutaj kraje o średnich dochodach i dużej populacji, tj. Chiny, Indie, Indonezja i Rosja.

Analiza wykazała również, że kraje o niskich dochodach straciły znaczne kwoty z rolnictwa z powodu niewystarczającego zapylania i niższych plonów, co stanowi utratę 10 – 30% całkowitej wartości produkcji rolnej.

„Wyniki mogą wydawać się zaskakujące, ale odzwierciedlają złożoną dynamikę czynników leżących u podstaw systemów żywnościowych i populacji na całym świecie. Tylko dzięki tego rodzaju interdyscyplinarnemu modelowaniu możemy lepiej określić zakres i wpływ problemu” – powiedział współautor Timothy Salser, starszy pracownik International Food Policy Research Institute.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 19.12.2022 10:12

    A gdzie najczęściej stosuje się chemie bez umiaru? W wielkich farmach należących najczęściej do korporacji – oni mają w nosie środowisko, nawet im to na rękę bo przynajmniej spowodują głód dzięki któremy będzie możliwe faszerowanie ludzi, oczywiście za ciężką kasę, żarciem z robali… simple as that!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.