Turcja zablokowała stronę „Sputnik Türkiye”

Opublikowano: 16.04.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 552

Dostęp do strony “Sputnik Türkiye” został zablokowany na terytorium Turcji. Strona agencji Sputnik w Turcji została zablokowana w czwartek wieczorem. Podczas próby wejścia na stronę pojawia się komunikat o zastosowaniu środków administracyjnych ze strony władzy.

„W wyniku kontroli technicznej i oceny prawnej, zgodnie z ustawą 5651, decyzją z dnia 14.04.2016 №490.05.01.2016.-56092 Urzędu ds. Telekomunikacji i Łączności w stosunku do tej witryny (sputniknews.com) zastosowano środki administracyjne” — czytamy w komunikacie przy próbie otwarcia strony. Przy czym wcześniej Trybunał Konstytucyjny Turcji uznał decyzję o blokowaniu jakichkolwiek stron przez ten resort za nielegalną bez decyzji sądu.

Według redaktora naczelnego “Sputnik Türkiye” Turala Kerimowa, w piątek Urząd ds. Telekomunikacji i Łączności potwierdził zablokowanie strony internetowej bez podania wyjaśnień w tej sprawie. On oświadczył, że obecnie przedstawicielstwo zajmuje się przygotowaniem oficjalnego zapytania w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Moskwa ocenia argumenty Ankary za nieprzekonywujące. “Traktujemy to jako całkowicie nieprawomocne działanie i kolejne rażące naruszenie fundamentalnych praw człowieka i wolności, w tym wolności wypowiedzi i prawa do dostępu do informacji” — czytamy w komentarzu MSZ Rosji w piątek 15 kwietnia. “Sądzimy, że profilowe organizacje międzynarodowe, w szczególności OBWE, nie zlekceważą takich działań Ankary i wydadzą im właściwą ocenę” — zaznaczył rosyjski MSZ.

Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović wyraziła zaniepokojenie stanem wolności słowa w Turcji, czytamy w oświadczeniu OBWE. „Blokowanie stron internetowych jest bardzo nieproporcjonalnym środkiem. Blokuje prawo do dostępu do informacji w Internecie i ma negatywny wpływ na pluralizm i wolność słowa w mediach” — oświadczyła Mijatović. W związku z blokowaniem strony internetowej agencji Sputnik przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów wezwała również tureckie władze do natychmiastowego dostosowania ustawodawstwa w sferze uregulowania sfery online.

Przewodniczący Komitetu ds. Międzynarodowych Rady Federacji Konstantin Kosaczow powiązał blokadę tureckiej wersji “Sputnika” z oświadczeniami Putina podczas przedwczorajszej „gorącej linii” z prezydentem. “Blokada tureckiego “Sputnika” jest kolejnym dowodem na to, że Erdogan i jego rząd nie zdają egzaminu na wolność słowa” — uważa przedstawiciel Komitetu ds. Międzynarodowych Rady Federacji Konstantin Kosaczow. “Chodzi nie tyle o krytyczne uwagi na temat konkretnych działaczy politycznych, których zachowanie jest w ocenie Rosji niewłaściwe, co o celowe zaakcentowanie przez Putina, że strona rosyjska postrzega Turcję i turecki naród jako przyjaciela. To właśnie tak zasmuciło tych, którzy zablokowali “Sputnika”. Jakże to odbiega od tych koszmarnych obrazów, jakie maluje na nasz temat turecka propaganda” – napisał polityk na stronie w “Facebooku”. “Nowy epizod z kanałem Sputnik to kolejny dowód na to, że Erdogan i jego rząd nie zdają egzaminu na wolność słowa i boją się, że Turcy poznają prawdę o tym, jak naprawdę odnosi się do nich i do Turcji jako całości Rosja” — oznajmił Kosaczow.

Politolog Tekin Okay, komentując decyzję o zablokowaniu strony Sputnika w Turcji, podkreślił znaczenie wolności prasy i słowa: “We wszystkich demokratycznych państwach wolność prasy jest nieodłącznym, podstawowym składnikiem praw i wolności człowieka. Tam, gdzie jest wolność prasy, istnieją i obowiązują także inne prawa i wolności obywateli i na odwrót — tam, gdzie wolność mediów jest naruszana, nie należy oczekiwać, że będą przestrzegane także inne prawa narodu.”

Tymczasem stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz uważa, że w Turcji trwają represje przeciwko przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a środki te zostały zainicjowane przez kierownictwo kraju. „Rozwój sytuacji w Turcji nie można uznać za cywilizowany. Wie o tym także tureckie społeczeństwo obywatelskie, którego pogląd władze starają się zdławić siłą” — czytamy w oświadczeniu rosyjskiego dyplomata na posiedzeniu Stałej Rady OBWE, którego tekst został umieszczony na stronie internetowej rosyjskiego MSZ. Łukaszewicz przypomniał, że na początku tego roku w Turcji miała miejsce fala aresztowań przedstawicieli środowisk akademickich i kręgów intelektualnych, którzy podpisali petycję: „Nie będziemy brać współudziału w zbrodni” i krytycznie wypowiadali się w związku z operacjami wojskowymi w południowo-wschodniej części kraju. „Zostały wszczęte dochodzenia wobec ponad tysiąca osób. Sygnałem do rozpoczęcia represji rzeczywiście były słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który zrównał działania naukowców z działaniami terrorystów” — zaznaczył stały przedstawiciel Rosji przy OBWE.[SN]

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 6 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.