Sposób na utylizację dwutlenku węgla? Sztuczny liść!

Opublikowano: 30.01.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 582

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej czerpią inspirację z przyrody: chcą stworzyć sztuczny liść – wykorzystując przy tym grafen. Dzięki niemu można byłoby nie tylko pozbywać się dwutlenku węgla, ale i przy okazji produkować paliwo.

Technologie wykorzystujące paliwa kopalne do wytwarzania energii produkują olbrzymie ilości dwutlenku węgla, co staje się jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Problemem jest więc to, jak ten gaz utylizować. “To jeden z ważniejszych tematów, jakimi zajmują się obecnie naukowcy” – uważa dr Bartłomiej Szyja z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec wraz ze swoim zespołem prowadzi badania nad stworzeniem sztucznego liścia na bazie grafenu. O badaniach poinformowano na stronie uczelni.

Badacz wyjaśnia, że dwutlenek węgla jest bardzo stabilną cząsteczką, dlatego proces jej utylizacji wymaga dużego wkładu energii. W przyrodzie CO2 zużywane jest w procesie fotosyntezy, gdzie CO2 pod wpływem światła i z wykorzystaniem wody przetwarzany jest w cukry i tlen. Jednak ogromna ilość CO2 emitowanego do atmosfery przewyższa możliwości absorpcji tego związku przez roślinność i oceany.

“Od jakiegoś czasu na świecie prowadzone są badania nad utylizacją dwutlenku węgla. To proces skomplikowany i wieloetapowy. Możliwych jest wiele rozwiązań, które prowadzą do różnych produktów końcowych. Z naszego punktu widzenia, najbardziej interesujące są np. metan (CH4) lub metanol (CH3OH), ponieważ można je ponownie wykorzystać jako paliwa” – tłumaczy dr Szyja.

Jak wyjaśnił, jego zespół chce w całym procesie zastosować katalizator wykorzystujący grafen.

Na stronie PWr poinformowano, że urządzenie ma składać się z dwóch części, pełniących te same funkcje co fotosystemy w przyrodzie. Rolą fotoanody jest pozyskanie protonów i elektronów z cząsteczek wody pod wpływem światła, a katody – uwodornienie cząsteczek CO2 z wykorzystaniem tychże protonów i elektronów.

Grafen – choć jest świetnym przewodnikiem elektronów – nie jest aktywny w reakcji uwodornienia CO2. Zatem konieczna będzie jego modyfikacja poprzez naniesienie odpowiedniej fazy aktywnej.

“Będą to badania podstawowe z rozbudowaną częścią obliczeniową, które zakończymy eksperymentem, czyli sprawdzimy, jak nasze urządzenie działa w rzeczywistości” – mówi naukowiec. Podkreśla, że najpierw trzeba zrozumieć cały proces przetwarzania dwutlenku węgla, aby móc zaprojektować odpowiedni katalizator. “W tym celu przeprowadzimy szereg symulacji komputerowych, a potem spróbujemy je >powtórzyć< w warunkach laboratoryjnych" – uważa dr Szyja. Badania chemików potrwają trzy lata. Dr Bartłomiej Szyja w przyszłości widzi zastosowanie wynalazku np. w przemyśle paliwowym, choć, jak podkreśla, do tego jest jeszcze bardzo daleka droga. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki. Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Seweryn 30.01.2017 23:27

    Byly na ziemi okresy, gdzie byl znacznie wiekszy poziom CO2 niz obecnie mimo tego ziemia byla skuta lodem. Kolejny mit: ze ilosc CO2 wytwarzanego przewyzasza mozliwosci roslin. Nie do konca mozna sie z tym zgodzic, chco z 2 strony wycinki drzew na masowa skale by produkowac papier tez ma jakis wplyw, chco roziwazanie jest bardzo, bardzo proste: Cannabis, rosnie 3x szybciej, wszedzie gdzie tylko moze wsadzic swoje korzenie a jakosc papieru jest znacznie lepsza niz tego z drzew.
    Wracajac na temat CO2 i lodu: wpierw wzarstakla na ziemi temperatura by pozniej wzrastala ilosc CO2, a nie jak chce tego nowa religia wpierw CO2 a pozniej temperatura. Zapominaja tez o aktywnosci wulkanicznej, ze wulkany wytwarzaja znacznie, znacznie wiecej CO2 rocznie, niz produkuja go ludzie. I tez zapominaja o sloncu, ktore ma glowny wplyw na temperature na ziemi, a najwiekszym gazem cieplarnianym w atmosferze jest… H2O.

  2. Szaman 31.01.2017 09:07

    tyle gadają o CO2 a przecież najgorsze są inne brudy z kominów czy też samochodów takie jak metale ciężkie, siarczany. Niech przestana budować betonowe dżungle miejskie i od razu poziom CO2 spadnie.

  3. luzak1977 31.01.2017 09:42

    Ściema dwutlenkowa, ściema goni ściemę.

  4. gajowy 31.01.2017 09:58

    @Seweryn
    Zmiany w ciągu milionów lat a zmiany ciągu setek czy nawet dziesiątek lat to zupełnie inna historia. W tym pierwszym wypadku przyroda ma możliwość zbilansowania, skompensowania, przystosowania się do nowych warunków. W drugim – grozi nam katastrofa.
    Ale tak jak mówi @Szaman dla Polski większym problemem jest smog gdyż truje nas bezpośrednio.

  5. 8pasanger 03.02.2017 10:56

    Ludzie obudźcie się w końcu i zrozumcie, że świat jaki znamy wkrótce odejdzie gospodarka globalna ulegnie rozpadowi a świat będzie wyglądał jak w Mad Maxie albo Waterworld.Wypieranie tego ze świadomości ludzkiej jest zrozumiałe psychologicznie ale nic nie da.
    https://exignorant.wordpress.com/2016/07/20/propaganda-i-fabrykowanie-spolecznego-przyzwolenia/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.