Śmiertelna choroba zaatakowała żubry

Opublikowano: 21.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 577

W Bieszczadach stwierdzono kolejne przypadki telazjozy u żubrów. Choroba powoduje u zarażonych zwierząt ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć – czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie na „Facebooku”.

W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Chorobę wywołują nicienie.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” – cytuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie wypowiedź powiatowego lekarza weterynarii w Sanoku Stanisława Kaczora.

Pierwszy przypadek choroby u żubrów w Bieszczadach stwierdzono w 2012 roku w Balnicy. Żubr dotknięty chorobą był agresywny w stadzie, kłuł rogami inne osobniki i uderzał łbem o drzewa. Kiedy w 2013 roku został zabity, okazało się, że był trapiony przez nicienie telajozy. Od tego czasu telazjozę stwierdzono u kilkunastu osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad, daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży” – stwierdza doktor Stanisław Kaczor. Jego zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane.

W związku z tym lekarz uważa, że niezbędna jest eliminacja osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim. Są skupione w dwóch większych subpopulacjach – wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących w zachodniej części Bieszczadów” – czytamy w komunikacie.

Zdjęcie: mbc-2016 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.