Sfosylizowany tropikalny las z Arktyki

Opublikowano: 24.11.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 257

W archipelagu Svalbard w Arktyce odkryto pozostałości skamieniałych tropikalnych lasów. Prof. John Marshall z Uniwersytetu w Southampton określił ich wiek na 380 mln lat. Wg brytyjskich naukowców, znalezisko wyjaśnia 15-krotny spadek zawartości CO2 w dewońskiej atmosferze.

Obecne teorie sugerują, że w dewonie nastąpił duży spadek zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Miało się tak stać głównie za sprawą zmian w wegetacji: pojawienia się roślin drzewiastych, które pobierały CO2 do fotosyntezy i napędzały proces powstawania gleby.

Z powodu wysokich temperatur i dużych opadów lasy równikowe w największym stopniu przyczyniały się do spadku stężenia CO2 w atmosferze (nim płyta tektoniczna przesunęła się o ok. 80° do swej dzisiejszej lokalizacji na Oceanie Arktycznym, Svalbard znajdowało się na równiku).

“Skamieniałości lasu pokazują nam, jak wyglądał […] krajobraz równikowy 380 mln lat temu, gdy na Ziemi zaczęły się pojawiać pierwsze rośliny drzewiaste” – podkreśla dr Chris Berry z Uniwersytetu w Cardiff.

Autorzy raportu z pisma “Geology” opowiadają, że lasy ze Svalbardu tworzyły głównie widłaki. Były one bardzo gęste – rośliny o wysokości ok. 4 m dzieliło zaledwie circa 20 cm.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Cardiff.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o