Ryszard Petru – nowa jakość

Opublikowano: 16.12.2015 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 928

Wiele osób być może nie dostrzegać, ale Ryszard Petru to na prawdę nowa jakość w polskiej polityce. Zamiast skupiać się na sprawach czysto wizerunkowych i łatwych do zmanipulowania, które pojawiają się we wszelakich mediach zamierzam w tym tekście skupić się na jego faktycznych osiągnięciach. Osiągnięcia te wyróżniają pana Ryszarda na tle innych postaci polskiej sceny politycznej w bardzo wyrazisty sposób.

Współautor reformy emerytalnej OFE. Efekt reformy to przywłaszczenie 150 mld PLN, które miały należeć do ludzi z imienia, nazwiska, peselu. Zostały wrzucone do wspólnego worka. Workiem tym od razu oczywiście zostały zasypane zobowiązania ekipy rządzącej, więc tych pieniędzy już po prostu nie ma. Zostały one ukradzione, legalność tego procesu przyklepał Trybunał Konstytucyjny.

Polskich polityków, którzy trafiają na portal “WikiLeaks” nie ma raczej wielu. Portal “WikiLeaks” to portal na którym publikowane są wycieki tajnych informacji rządów lub służb specjalnych, wykradanych z reguły przez osoby typu Edward Snowden. Przypadek pana Petru jest o tyle ciekawy, że kiedy tam trafił nie był osobą aktywną publicznie, co było w owych dokumentach wymienione jako jego atut. Dosłownie: “Co ważne, Petru nie sprawuje żadnej oficjalnej pozycji w rządzie. Jego poufne rozmowy z byłym polskim premierem oraz obecnym dyrektorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Markiem Belką, były tak zorganizowane, aby uniknąć zwrócenia niepotrzebnej uwagi na Polskę, która i tak boryka się z problemem odróżnienia się od swoich bardziej kłopotliwych sąsiadów. Petru powiedział, że ma przeczucie, iż pojedynczy obszar nie wywoła problemu, ale jednoczesne ich wystąpienie wraz z jednoczesną bezradnością w wielu obszarach spowoduje konieczność interwencji MFW”[1]. Jego rolę na podstawie ujawnionych dokumentów można opisać jako nieformalny doradca premiera Tuska działający z ramienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego – czego jak można się domyślać w oficjalnym życiorysie pana Petru się nie znajdzie.

W tym miejscu warto wymienić inne istotne instytucje z którymi pan Petru współpracował:

– Bank Światowy – lepiej znany pod nazwą World Bank,

– Międzynarodowy Fundusz Walutowy – IMF – tutaj oczywiście nieformalnie, patrz wyżej informacje z “WikiLeaks”,

– Bank BPH – tak, ten sam, który był zamieszany w słynną w latach 1990. aferę FOZZ pod swoją poprzednią nazwą Bank Handlowy,

– BRE Bank,

– PKO BP.

Pan Petru jest również znany z tego, że w 2008 roku jako szanowany ekonomista namawiał Polaków, aby nie przewalutowywali swoich kredytów CHF na PLN. Co ciekawe, w tym samym czasie dokonał właśnie takiego przewalutowania, które odradzał. Całkiem inną kwestią jest legalność “kredytów” frankowych sprzedawanych jako kredyty. Jak słusznie zostało dowiedzione, według polskiego prawa nie mogły być one sprzedawane jako “kredyty”, ale jedynie jako “produkty spekulacyjne”. Ponieważ banki nie posiadały rezerw CHF, które były prawnym wymogiem, aby sprzedawać je jako kredyt w CHF. Oczywistą kwestią jest rola klienta, który czyta i podpisuje umowę dobrowolnie, ale ponieważ nie żyjemy w społeczeństwie libertariańskim, to obowiązują nas regulacje prawne, które w tym przypadku zostały złamane. Pozostaje ubolewać, że pan ekonomista nie zajmuję się tym prawnym aspektem problemu frankowiczów.

Warto również wspomnieć o Komitecie Obrony Demokracji, z którymi pan Petru ostatnio przechadza się na marszach w stolicy. Jak sie okazuje to komitet ten został założony przez ludzi blisko związanych z panem Petru. Artykuł na portalu ZelaznaLogika.net ładnie ilustruje te powiązania w wpisie “Kto tak naprawdę tworzy Komitet Obrony Demokracji?”. Zastanawiająca może być również nazwa tego komitetu, która po przeczytaniu kolejnego akapitu tego tekstu może wydawać się nieprzypadkowa.

Wybiegając już poza dotychczasowe osiągnięcia pana Petru, jest jeden potencjalny element, który może go wyróżnić i to nie tylko wśród polskich polityków, ale i na arenie europejskiej. Od lutego 2014 obowiązuje w Polsce ustawa 1066, tzw. ustawa o “braterskiej pomocy”, która pozwala zagranicznych siłom przywrócić w Polsce porządek. Brzmi to dość abstrakcyjnie, ale takich ustaw przez przypadek się nie wprowadza. Kto wie czy gdy nie będzie w Polsce zagrożona demokracja to pan Martin Schulz nie zdecyduje się nam jej przywrócić? Zresztą nie jest on jedynym europejskich politykiem zaniepokojonym obecną sytuacją w naszym kraju. Kto inny będzie decydował czy demokracja jest zagrożona jak nie Komitet Obrony Demokracji? Jeśli chodzi o przyszłość to scenariuszy można pisać wiele, jednak nie należy bagatelizować tego zagrożenia. Na przykładzie Ukrainy widać, że wystarczy postawić snajpera, który będzie strzelał zarówno do manifestantów jak i służb porządkowych. Co w takiej sytuacji zrobi PiS? Co zrobią zachodnie media? Co zrobią polskie służby? Co zrobi pan Tusk z Schulzem i innymi eurofaszystami? Któż inny jak nie Petru byłby wskazany przez tych panów jako demokratyczny kandydat na premiera polskiego rządu? Petru stałby się w takiej sytuacji pierwszym w unii europejskiej przypadkiem siłowo zamontowanego wodza.

Ostatni punkt jako ciekawostka. W 2005 roku ten sam człowiek, który nie mylił się w kwestii Talibów w Klewkach, wypowiedział na sejmowej mównicy takie oto słowa: “Przyjdzie Balcerowicz z Petru naobiecuje złotych gór i zrobi wam Polskę”. Lepper nie mylił się również i w tej kwestii. Dla ciekawskich dodam, że sprawdzonych przepowiedni Leppera było zdecydowanie więcej. Szkoda, że nie ma go już z nami gdyż może mógłby nam zdradzić jakie będą dalsze losy pana Petru.

Trudno kwestionować, że pan Petru jest faktycznie nową jakością na polskiej scenie politycznej. Szczególnie jeśli spojrzy się na skalę pieniędzy jaka udało mu się dotychczas wycisnąć z polskiego społeczeństwa głównie przy pomocy OFE i CHF. Niewielu jest mu w tej kwestii w stanie dorównać. Jednak biorąc pod uwagę jego karierę to widać, że uczył się u najlepszych.

Na zakończenie tego tekstu myślę, że warto podkreślić, iż nie jestem zwolennikiem partii PiS, nie uważam, żeby te osoby mogły uzdrowić sytuacje w naszym kraju. Zarazem nie jestem również przekonany, aby PiS przy swoich relatywnie niezbyt (jeszcze) rozwiniętych strukturach było w stanie rozkradać czas i pieniądze Polaków na taką skalę na jaką dokonywała tego poprzednia ekipa – pod tym względem wydaje się to być (niewiele) mniejsze zło. Jednak należy pamiętać, że jeśli PiS zostanie usunięte od władzy to jego miejsce zajmie inne ugrupowanie. I znacznie lepszym rozwiązaniem niż wybieranie partii która ma odejść – w tym wypadku PiS – jest wybieranie partii, która ma zająć jej miejsce. Zatem lepiej, zamiast zwalczać PiS, to swoje siły poświęcić na wzmacnianie partii, którą się popiera, nawet (a może i wręcz szczególnie) jeśli partia ta znajduje się na marginesie.

Autorstwo: jfkfj
Tłumaczenie cytatu o MFW: chmura007
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. Gylhyrst 16.12.2015 08:54

  Petru kłamca i oszust, człowiek MFW.
  Jeśli ktoś nie oglądał, lektura obowiązkowa:

  https://www.youtube.com/watch?v=yUUbxHnl_Yg
  Podziemna TV – Robią nas w konia: Ryszard Petru i NowoczesnaPL -na czym polega szwindel #117

  http://zezorro.blogspot.com/2015/06/nowoczesnybl-czyli-pierdu-w-akcji.html

  Dopiero po tej lekturze można zacząć pojmować o co w tym chodzi i ile kłamstw jest zawartych w każdym jednym zdaniu pana Petru i jego patronów/pomagierów.
  Polecam serdecznie, świadomość musi wzrastać.

 2. BrutulloF1 16.12.2015 09:10

  Polacy są głupi i nie mają w ogóle pamięci długotrwałej. Toż to chłam i powrót szakali finansowych. PiSuar mógłby go uciszyć. Mają przecież teraz całą agenturę w garści (przynajmniej tak się wydaje, bo np Michalkiewicz twierdzi, że nasza agentura wysługuje się obcym). O to im w końcu chodziło.

 3. hashi 16.12.2015 11:18

  Przeraża mnie głupota i naiwność polaków oni nie zasługują na demokrację. Popierając takiego gościa jak Petru który ogolił ich i następne pokolenia do zera. To jest jakiś syndrom Sztokholmski kiedy ofiary bronią swojego oprawcy. Musze stwierdzić z przykrością że majdan został zaplanowany jeśli Petru niedostanie tego czego chce, jeśli Pis zacznie rozliczać poprzedni beton, opodatkowywać banki i wielkie korporacje. Ale nie damy się zastraszyć może i oni mają nieograniczone pieniądze ale my mamy marzenie o byciu wolnym koniec niewolnictwa. Zdemaskujemy demaskatorów.

 4. agama 16.12.2015 13:15

  Polska jest pod cichymi rozbiorami

 5. Czejna 16.12.2015 15:22

  W rozmowach ze znajmymi i z rodzina,
  lykajacych wszystko ze slicznych plazm,
  wnioskuje, ze przedmowcy sie nie myla.
  Glupota, to drugie imie Polaka.

 6. chmura007 17.12.2015 08:31

  Dzien dobry wszystkim. Jestem tu nowa i bardzo zainteresowal mnie artykul o Petru. Chcialabym polecic go znajomym ( chocia sama juz watpie czy przejrza na oczy ), ale zanim to zrobie prosilabym admina o korekte zdania po angielsku. W obecnej formie nie ma ono sensu. Dokladnie zdanie z wikileas brzmi:” Importantly, Petru has no formal government position. His discreet talks with former Polish Prime Minister and current IMF Director Marek Belka were structured to avoid drawing unwanted attention to Poland as it struggles to differentiate itself from its more troubled neighbors. Petru told us he has no sense that any one area will trigger larger problems, but together the following vulnerabilities could ultimately lead to the need for IMF assistance. Will Banks Continue to Lend?”

  Zdanie z artykulu konczy sie na ” Jego dyskretne rozmowy z bylym polskim premierem i obecnym dyrektorem MFW Markiem Belka”. Takie zdanie urwane w polowie powoduje, ze artukul nieco traci na jakosci.

  Jest szansa na korekte?

  I na marginesie dodam, ze bede tu zagladac. Kolejna strona piszaca co sie tak naprawde dzieje dookola.

  Pozdrawiam wszystkich i zycze milego dnia.

 7. Maximov 17.12.2015 08:56

  @chmura007
  Witaj!
  Każdy otwarty umysł, który chce nieść kaganek oświaty ogłupionemu narodowi jest na wagę złota.
  Życzę wytrwałości i samozaparcia!

 8. chmura007 17.12.2015 09:31

  @Maximov
  Dobrze prawisz, chociaz czasem juz mi tzw. “rece opadaja” jak slysze i czytam niektore komentarze nawet moich znajomych ( chociaz podejrzewam, ze wielu sposrod czytelnikow tej strony ma podobne “przejscia” ).

  jeszcze spytam jak tutejsze artykuly mozna dodawac np. na FB?

 9. chmura007 17.12.2015 12:21

  Pomimo tego, ze czlowiek rozumie o co chodzi, to tekst do tlumaczenia nielatwy.

  ” Importantly, Petru has no formal government position. His discreet talks with former Polish Prime Minister and current IMF Director Marek Belka were structured to avoid drawing unwanted attention to Poland as it struggles to differentiate itself from its more troubled neighbors. Petru told us he has no sense that any one area will trigger larger problems, but together the following vulnerabilities could ultimately lead to the need for IMF assistance.

  Co wazne, Petru nie sprawuje zadnej oficjalnej pozycji w rzadzie. Jego poufne rozmowy z bylym polskim premierem oraz obecnym dyrektorem miedzynarodowego funduszu walutowego, Markiem Belka, byly tak zorganizowane, aby uniknac zwrocenia niepotrzebnej uwagi na Polske, ktora i tak boryka sie z problemem odroznienia sie od swoich bardziej klopotliwych sasiadow.
  Petru powiedzial, ze ma przeczucie, iz pojedynczy obszar nie wywola problemu, ale jednoczesne ich wystapienie wraz z jednoczesna bezradnoscia w wielu obszarach spowoduje koniecznosc interwencji MFW.

  Jesli moge cos zasugerowac, to ja bym ten caly akapit po angielsku zostawila ( np. w nawiasie ), bo na pewno sa osoby, ktore zrozumieja, a z przelozeniem na polski tez mialyby nielatwo.

 10. smerf 20.12.2015 01:27

  Panie Ryszardzie Petru.
  Pełny szacun za mądrość, elokwencję oraz rzeczowość wypowiedzi tak w sejmie jak i na ulicy.
  Kundelki ujadają, ale… racji nie mają.

 11. Maximov 20.12.2015 09:07

  @smerf
  Żal mi Ciebie.
  Może Twoje poglądy wynikają z niewiedzy?
  Poczytaj może najpierw o kreacji pieniądza, rezerwie cząstkowej, MFW to może przestaniesz tak szanować banksterkę, którą Petru reprezentuje.
  Później zastanów się nad interesami narodowymi poszczególnych państw i skoreluj to z obecną sytuacją.
  Ciekawe do jakich wniosków dojdziesz?

 12. Gwarek 20.12.2015 17:47

  Petru był prawą ręka Balcerowicza. To oni rozpoczęli likwidację zakładów pracy , co spowodowało grupowe zwolnienia i duże bezrobocie. Następnie przejęto majątki tych zakładów za przysłowiową złotówkę. Tak powstały wielkie fortuny. Polska wcześniej miała tanią i wykwalifikowana siłę roboczą , oraz znakomitych inżynierów. Teraz mamy pracowników po LO i skończonym kilkugodzinnym kursie gdy przychodzi do firmy. Kurs polega na przeglądaniu informacji w komórce a tylko instruktor coś tam toczył , spawał , frezował itd. Taśmowo narobiono inżynierów po studniach zaocznych gdzie liczyła się tylko kasa a przekazywanych wiadomości żadnych.

 13. Gwarek 20.12.2015 18:04

  Światem rządzi ten który decyduje o wydobyciu i cenie nośników energii. Największe złoża tych nośników znajdują się w pasie od zatoki Perskiej przez Polskę aż na Skandynawię. Mamy Ropę naftową , gaz ziemny i łupkowy , węgiel kamienny i brunatny dodatkowo ogromne złoża wód geotermalnych. Dodatkowo posiadamy inne bogactwa naturalne jak miedź , złoto , aluminium ,siarka , sól kamienna itd. dlatego nie można dopuścić do władzy tych którzy chcieliby wydobywać te bogactwa przez krajowe firmy aby Polska stała się przysłowiowym krajem ” mlekiem i miodem płynącym”. Poprzedni rząd nie zdążył oddać wszystkich złóż gdzie znajdują się bogactwa naturalne i koncesji na ich wydobycie gdyż nie przypuszczano że mogą przegrać wybory. Cały czas poprzednia koalicja chciała zająć się lasami gdyż w samym drzewie jest ogromny majątek a po sprzedaży drzewa zostaje areał rolny i możliwość wydobywania bogactw naturalnych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.