Rolnicy walczą z suszą

Opublikowano: 05.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 981

Przez ostatnie dwa miesiące mieliśmy do czynienia z suszą rolniczą, dlatego nie było województwa nie mającego problemów z dostępem do wody. Z tego powodu przedstawiciele branży rolniczej apelują o zwiększenie liczby komisji, których zadaniem będzie ocenienie strat spowodowanych przez warunki pogodowe, a także o zarezerwowanie odpowiednich środków na odszkodowania dla plantatorów.

Raport na temat suszy rolniczej przedstawił Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, zaś swoje dane opracował on w okresie od 11 maja do 10 lipca. Zdaniem jego ekspertów najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie lubuskim, ponieważ brakuje na nim blisko 250 milimetrów deszczu. Sytuacja nieco lepiej wygląda w województwie wielkopolskim, ale i tak brakuje tam 200 milimetrów deszczu.

Tak naprawdę na brak wody mogą narzekać jednak rolnicy na terenie całego kraju. Najbardziej zagrożone są z tego powodu uprawy rzepaku i rzepiku, ponieważ w tym wypadku susza została odnotowana w 1333 gminach Polski, czyli w 53,82 proc. gmin kraju. Ogółem według różnych szacunków tegoroczne zbiory różnego rodzaju roślin mogą być niższe w zależności od regionu o nawet 30-40 proc.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała z tego powodu o utworzenie większej liczby specjalnych komisji, aby mogły one w sposób fachowy ocenić straty w polskich gospodarstwach rolnych. Samorząd rolniczy uważa bowiem, że obecnie funkcjonuje ich zbyt mało, natomiast jedna trzyosobowa struktura nie jest w stanie sporządzić odpowiednich szacunków do czasu rozpoczęcia żniw. Ponadto farmerzy apelują o zabezpieczenie odpowiedniej liczby środków na odszkodowania.

Na podstawie: Money.pl, Rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.