Rzeka Eufrat wysycha

Opublikowano: 24.07.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3390

Eufrat, znana rzeka płynąca przez tereny Turcji, Syrii i Iraku, jest dla nas wszystkich ważna. Jej dorzecze jest częścią Żyznego Półksiężyca, miejsca narodzin osiadłego rolnictwa i kolebki starożytnych cywilizacji, takich jak Mezopotamia. W przeszłości była to rzeka dająca życie, lecz dzisiaj Eufrat stoi w obliczu poważnej groźby wyschnięcia.

Wgłębiając się w historię, przypomina nam o ważnej roli, jaką odgrywała w historii ludzkości. Ta jednak mogłaby dobiegać końca, co stanowi nie tylko problem ekologiczny, ale również przyczynia się do nasilających się napięć geopolitycznych.

Susze, które coraz częściej nawiedzają region, oraz zmiany klimatu przyczyniły się do znacznego obniżenia poziomu wody w rzece Eufrat. Prognozy mówią, że rzeka ta może całkowicie wyschnąć do 2040 roku. Dane satelitarne potwierdzają, że dorzecza Tygrysu i Eufratu straciły olbrzymie ilości słodkiej wody w ciągu ostatnich lat.

To ogromny problem dla regionu Bliskiego Wschodu, który jest szczególnie narażony na skutki zmian klimatu, a obecnie doświadcza narastających trudności z dostępem do wody. Obecnie od systemu rzecznego Tygrys-Eufrat zależnych jest około 60 milionów osób, głównie w Turcji i Iraku. Niestety, współpraca w zakresie zarządzania dorzeczem tych rzek nie jest na optymalnym poziomie, co prowadzi do wzrostu napięć w regionie.

Zmieniająca się sytuacja wodna może prowadzić do poważnych konfliktów. W miarę jak woda staje się coraz bardziej cenna, „wojny o wodę” mogą stać się rzeczywistością. Region Tygrys-Eufrat jest jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie takie konflikty mogą się pojawić, ze względu na liczbę ludzi zależnych od tych rzek i polityczną niestabilność.

Jednak to nie koniec problemów. Brak dostępu do czystej wody ma poważne konsekwencje zdrowotne. W Iraku rośnie liczba kryzysów zdrowotnych związanych z brakiem czystej wody, co prowadzi do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przenoszonych przez wodę, takich jak cholera, ospa wietrzna, odra i dur brzuszny.

Wysychanie rzeki Eufrat to przerażający sygnał, że nie możemy już ignorować zmian klimatu i ich wpływu na nasze zasoby naturalne. Bez natychmiastowego działania grozi nam utrata jednej z najważniejszych rzek świata, co będzie miało poważne konsekwencje zarówno dla ekosystemu, jak i dla milionów ludzi, którzy z niej korzystają. Potrzebne są pilne działania, aby chronić i zachować te cenne zasoby dla przyszłych pokoleń.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. KubaD. 24.07.2023 11:25

  “Wysychanie rzeki Eufrat to przerażający sygnał, że nie możemy już ignorować zmian klimatu i ich wpływu na nasze zasoby naturalne”

  Naturalne zjawisko, cały region wyschnie.
  W UK od ponad miesiąca pada, a temp nie przekracza 17 stopni Celsjusza.

 2. Baltazar Bombka 24.07.2023 11:52

  “wielcy tego świata” cały czas podejmują działania w celu poprawy tej sytuacji. Depopulacja przez big pharme, wojny, zatrutą żywność, itd. Mniej pogłowia, lżej dla ziemii i dla tych co na niej zostaną.

 3. MasaKalambura 24.07.2023 12:44

  Ciekawe to z Apokalipsy:

  “Potem posłyszałem donośny głos ze świątyni, mówiący do siedmiu aniołów: «Idźcie, a wylejcie siedem czasz gniewu Boga na ziemię!» I poszedł pierwszy, i wylał swą czaszę na ziemię. A wrzód złośliwy, bolesny, wystąpił na ludziach, co mają znamię Bestii, i na tych, co wielbią jej obraz.
  A drugi wylał swą czaszę na morze. I stało się ono krwią jakby zmarłego, i każda z istot żywych poniosła śmierć – te, które są w morzu.
  A trzeci wylał swą czaszę na rzeki i źródła wód: i stały się krwią.
  I usłyszałem anioła wód, mówiącego: «Ty jesteś sprawiedliwy, Który jesteś, Który byłeś, o Święty, że tak osądziłeś.
  Ponieważ wylali krew świętych i proroków, krew również pić im dałeś. Godni są tego!»
  I usłyszałem, jak mówił ołtarz: «Tak, Panie, Boże wszechwładny, prawdziwe są Twoje wyroki i sprawiedliwe».
  A czwarty wylał swą czaszę na słońce: i dano mu władzę dotknąć ogniem ludzi. I ludzie zostali dotknięci wielkim upałem,

  i bluźnili imieniu Boga, który ma moc nad tymi plagami, a nie nawrócili się, by oddać Mu chwałę.
  A piąty wylał swą czaszę na tron Bestii: i w jej królestwie nastały ciemności, a ludzie z bólu gryźli języki i Bogu nieba bluźnili za bóle swoje i wrzody, ale od czynów swoich się nie odwrócili.
  A szósty wylał swą czaszę na rzekę wielką, na Eufrat. A wyschła jej woda, by dla królów ze wschodu słońca droga stanęła otworem. I ujrzałem wychodzące z paszczy Smoka i z paszczy Bestii, i z ust Fałszywego Proroka trzy duchy nieczyste jakby ropuchy; a są to duchy czyniące znaki – demony, które wychodzą ku królom całej zamieszkanej ziemi, by ich zgromadzić na wojnę w wielkim dniu wszechmogącego Boga.
  Błogosławiony, który czuwa i strzeże swych szat, by nago nie chodzić i by sromoty jego nie widziano. I zgromadziły ich na miejsce, zwane po hebrajsku Har-Magedon.
  Siódmy wylał swą czaszę w powietrze: a ze świątyni od tronu dobył się donośny głos mówiący: «Stało się!» I nastąpiły błyskawice i głosy, i gromy, i nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi, jakiego nie było, odkąd jest człowiek na ziemi: takie trzęsienie ziemi, tak wielkie.
  A wielkie miasto rozpadło się na trzy części i miasta pogan runęły. I wspomniał Bóg na Wielki Babilon, by mu dać kielich wina – gniewu zapalczywości swej. I pierzchła każda wyspa, i gór już nie znaleziono.
  I grad ogromny o wadze jakby talentu spadł z nieba na ludzi. A ludzie Bogu bluźnili za plagę gradu, bo plaga jego jest bardzo wielka.”

  …..

  Zatem zaczyna się od wrzodów dla ludzi, co przyjeli znak Bestii, a że bestia jeszcze w pieleszach, a fałszywy prorok nie nadszedł. Ba!, nawet Mahdi się nie objawił, to jeszcze do tego wyschnięcia jeszcze chwilkę mamy.

  Swoją drogą ludzie płaczą nad zmianami klimatu, a wedle tego to dopiero delikatny początek.

  Jest w Islamie również odniesienie do wyschnięcia Eufratu.

  “Abu Hurajra (Bóg niech będzie z niego zadowolony) przekazał: Wysłannik Allah (niech Bóg obdarzy go pokojem i błogosławieństwem) powiedział: “Czas Ostateczny nie nadejdzie, dopóki Eufrat nie cofnie się, odsłaniając górę złota, o które ludzie będą walczyć. Dokładnie dziewięćdziesiąt dziewięciu na stu zginie. Każdy z nich powie: ‘Być może to ja będę tym jedynym, który przetrwa'”. Inna wersja tej relacji mówi: “Wkrótce Eufrat się cofnie, odsłaniając skarb złota. Każdy, kto będzie obecny podczas tego wydarzenia, nie powinien niczego z niego brać.””

 4. Kaczor3333 25.07.2023 08:53

  Panie Baltazar Bombka.
  Jaka depopulacja? Chyba że w krajach wysoko rozwiniętych występuje owe zjawisko. Bo Ja tam widzę inny trend w Europie zachodniej wśród gości z południa i bliskiego wschodu. Repopulacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.