Rewolucja w neutralizacji odpadów radioaktywnych

Opublikowano: 01.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

Nowa technologia znacznie uprości ich przetwarzanie – na razie musi być prowadzona w wielu etapach.

Naukowcy z Federalnego Ośrodka Badawczego „Krasnojarskie Centrum Naukowe Syberyjskiego Oddziału RAN” i Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego zaproponowali całkowicie nową, ekonomiczną metodę utwardzania ciekłych odpadów promieniotwórczych zawierających cez i stront. Nowa metoda pozwala nie tylko wytworzyć odpady stałe, ale także obniżyć stężenie niebezpiecznych pierwiastków. Odpowiedni artykuł opublikowano w “Journal of Nuclear Materials”.

Autorzy nowej metody opracowali nowe podejście do problemu — jednoetapowe wiązanie cezu i strontu w nierozpuszczalną mineralną formę przy jednoczesnym obniżeniu ich stężenia w roztworze do umiarkowanych wartości. W tym celu alkaliczne roztwory z radionuklidami są ogrzewane do temperatury nieprzekraczającej 150 °C w obecności glinokrzemianowych kulek, znanych również jako „cenosfery”. Otrzymuje się je z rozproszonego popiołu — lotnego popiołu ze spalania węgla. Zawarte w nich zanieczyszczenia aluminium, krzemu i domieszki metalu przy umiarkowanym ogrzewaniu wchodzą w reakcje chemiczne z cezem i strontem. W rezultacie tworzą się krystaliczne mikrosfery, w których cez znajduje się w składzie minerałów pollucytu i analcymu, a stront — w krzemianie strontu. Są to stałe związki, które nie ulegają rozkładowi w normalnych warunkach. Pozwala to na przechowywanie ich w nieskończoność bez ryzyka wycieku.

W takiej jednoetapowej obróbce udaje się ekstrahować 90-99% radioaktywnych pierwiastków z alkalicznego roztworu. Przy tym technologia jest uniwersalna — w ten sposób można przetwarzać także alkaliczne odpady o niskiej aktywności, jak i wysoce aktywne roztwory cezu czy strontu. Nie mniej istotny jest fakt, że nie wydziela się ciepło, co zmniejsza potencjalną awaryjność procesu i jego zużycie energii.

Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.