Powstanie Jednolity System Antyplagiatowy

Opublikowano: 25.06.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 264

Od roku akademickiego 2018/2019 uczelnie będą używały Jednolitego Systemu Antyplagiatowego do sprawdzania prac dyplomowych – nowelizację ustawy z tym związanej w środę podpisał prezydent.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, że uczelnie do sprawdzania prac dyplomowych będą korzystały nieodpłatnie z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA). Obowiązek ten będą miały od początku roku akademickiego 2018/2019 – do tego czasu ma powstać JSA, współpracujący z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych. Zgodnie z obowiązującymi dotąd przepisami uczelnie od roku akademickiego 2015/2016 miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych i wykorzystywały do tego celu różnego rodzaju systemy.

Nowelizacja zakłada też, że do końca 2018 r. – dwa lata później, niż przewidują obecne przepisy – uczelnie będą miały obowiązek przekazania do repozytorium pisemnych prac dyplomowych obronionych po 2009 r.

Według nowych przepisów opracowanie JSA minister nauki zleci nadzorowanemu przez niego instytutowi badawczemu, którego przedmiot działania jest ściśle związany ze świadczeniem usług w zakresie systemów informacyjnych. Oznacza to, że obowiązek przygotowania systemu i administrowania nim spocznie na Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Podczas prac legislacyjnych nad ustawą wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wyjaśniał, że wprowadzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego jest możliwe dzięki wykorzystaniu zasobów publicznych, którymi dysponuje państwo polskie. “Odciąża zarówno publiczne, jak i niepubliczne uczelnie. System będzie udostępniony w sposób nieodpłatny wszystkim jednostkom, które są zaangażowane w system edukacji wyższej” – mówił w Senacie wiceminister Dardziński.

Koszt wprowadzenia systemu szacowany jest na 14 mln zł. “Koszt, który proponuje ministerstwo nauki jest radykalnie niższy od kosztów, które są konieczne do ponoszenia w aktualnym systemie funkcjonowania programów antyplagiatowych” – wyjaśniał Dardziński. “Szacunkowo możemy powiedzieć, że rocznie koszt obsługi systemu wynosi ok. 12-15 mln zł. My jednorazowo wydajemy 14 mln zł, ale za to będziemy mieli system, którego utrzymanie będzie kosztowało około 2 mln. Po roku zwróci nam się cały ten system, a w kolejnych latach tylko zyskamy” – argumentował wiceminister.

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o