Polityczne gierki zamiast reform w środku kryzysu energetycznego

Opublikowano: 24.07.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1409

W środku kryzysu energetycznego, który dotyka miliony ludzi w Polsce, w rządzie Prawa i Sprawiedliwości trwają przepychanki personalne. Odwołano Piotra Naimskiego odpowiedzialnego za strategiczne inwestycje energetyczne, a do rządu ma powrócić Krzysztof Tchórzewski, w przeszłości odpowiedzialny za fiasko budowy elektrowni Ostrołęka C, która przyniosła miliard złotych straty. Zamiast skupić się na ratowaniu katastrofalnej sytuacji w energetyce, politycy PiS-u zajmują się sami sobą.

„W czasie gdy miliony Polaków dotyka drożyzna, gdy na rynku brakuje węgla, a energetyce grozi krach, w rządzie trwają w najlepsze wewnętrzne gierki o władzę. Zamiast skupić się na reformach, które mogłyby poprawić sytuację, politycy Prawa i Sprawiedliwości są skupieni na sobie. W wyniku wieloletnich zaniedbań w zakresie termomodernizacji oraz w wyniku blokowania rozwoju odnawialnych źródeł energii, sytuacja jest teraz dramatyczna. Miliony Polek i Polaków martwią się, czy będzie ich stać na to by ogrzać się zimą i z niepokojem oczekują informacji o nadchodzących podwyżkach cen prądu. A ze strony rządu zamiast faktycznej pomocy obserwujemy festiwal nieudolności i przepychanek w obronie partykularnych interesów” – mówi Joanna Flisowska, szefowa zespołu Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

W latach 2015-2021 wydobycie węgla kamiennego spadło w Polsce z 73 do 55 milionów ton (-25%). W latach 2018-2019 odnotowano rekordowe wartości importu węgla, w ciągu dwóch lat sprowadzono do Polski 35 milionów ton o wartości 14 miliardów złotych. Większość importowanego surowca pochodziła z Rosji. Jednocześnie od 2016 roku, wskutek tzw. ustawy antywiatrakowej, zatrzymano rozwój najtańszej technologii produkcji energii elektrycznej – lądowych elektrowni wiatrowych. Jednocześnie rząd nie traktował priorytetowo kwestii ocieplania polskich domów. W Polsce ok. 1/3 domów jest w ogóle nieocieplona. Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy, odpowiednia polityka termomodernizacji mogłaby sprawić, że zużycie węgla w domach byłoby obecnie mniejsze o połowę – tj. o ok. 5 milionów ton.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości przez lata opowiadał bajki o tym, że Polska węglem stoi, że mamy węgla na 200 lat. Tymczasem to za rządów PiS-u wydobycie węgla spadło o jedną czwartą, a Polacy nie wiedzą gdzie i za ile kupią opał na zimę. Największym grzechem energetycznym rządu PiS jest to, że zupełnie zaniedbano budowę alternatyw dla węgla. Gdyby rządzący przez ostatnie siedem lat konsekwentnie inwestowali w tanie, odnawialne źródła energii i ocieplanie domów – bylibyśmy dzisiaj dużo lepiej przygotowani na szantaż energetyczny Putina” – komentuje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace.

Greenpeace Polska postuluje, aby w sytuacji głębokiego kryzysu energetycznego, rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził podatek od nadzwyczajnych zysków, które odnotowują w tym roku państwowe koncerny paliwowe. Orlen, Lotos i PGNiG zanotowały w pierwszym kwartale wyraźne wzrosty zysku, sięgające od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Wprowadzenie „energetycznego janosikowego” pozwoliłoby pozyskać w tym roku do Skarbu Państwa nawet 33,5 miliarda złotych. Greenpeace postuluje, aby te fundusze zainwestować w ocieplenie domów oraz w tańszy transport publiczny. Na podobne kroki zdecydowało się szereg państw Europy, w tym Hiszpania, Wielka Brytania i Rumunia.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.