Po raz pierwszy na świecie odtworzono komórki nerki

Opublikowano: 05.02.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1151

Zespół naukowców z Duke Medical School, National Heart Center of Singapore (NHCS) oraz eksperci z Niemiec po raz pierwszy na świecie wykazali, że odbudowa komórek nerki jest możliwa. Wyniki badania przedklinicznego zostały opisane w czasopiśmie „Nature Communications”.

W swojej pracy autorzy skupili się na białku interleukinie-11 (IL-11), która powoduje blizny w wątrobie, płucach i sercu, a także w ostrych i przewlekłych chorobach nerek. Naukowcy odkryli, że białko to uruchamia łańcuch procesów molekularnych, gdy nerki są uszkodzone, co prowadzi do stanu zapalnego, zwłóknienia i utraty funkcji narządu.

Gdy jednak proces ten zostanie zablokowany przez wprowadzenie przeciwciała wiążącego się z IL-11, następuje proliferacja (wzrost tkanki) komórek kanalików nerkowych oraz przywrócenie i usunięcie stanu zapalnego, co powoduje stan nerek z powrotem do zdrowego stanu. Naukowcy uważają, że ich odkrycie zmusza do ponownego rozważenia istniejących metod leczenia przewlekłej choroby nerek.

W grudniu 2022 r. niemieccy eksperci zbadali molekularne szlaki regeneracji komórek. W modelu danio pręgowanego odkryli, że granulina białkowa, która reguluje wzrost i żywotność komórek, pomaga naprawić uszkodzoną tkankę ryby bez blizn.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 05.02.2023 14:09

    Zapewne nigdy tego typu kuracje nie wejdą do leczenia, bo to nie opłacałoby się koncernom farmaceutycznym, które największe zyski mają z podtrzymywania permanentnego stanu chorobowego u większej części populacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.