Pisanki

Opublikowano: 12.10.2007 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1282

Najstarsze znalezione pisanki liczą sobie ponad 5000 lat. Znali je już starożytni Persowie, Fenicjanie, a nawet Chińczycy. Także na ziemiach polskich pisanki znane były przed pojawieniem się chrześcijaństwa.

Wszyscy znamy filozoficzne zapytanie, co było pierwsza – jajko czy kura. Gdy czytamy teksty dotyczące święta Wielkiej Nocy, w których jajo bezdyskusyjnie łączy się ze zmartwychwstaniem Chrystusa, nasuwa nam się kolejne pytanie. Co było pierwsze – jajko czy chrześcijaństwo? W tym przypadku odpowiedź jest na szczęście dosyć prosta.

Z jajem, które od zawsze symbolizowało życiową siłę, związane były różne praktyki magiczne. Wierzono, że pisanki mają moc odpędzania zła, przyciągają szczęście i powodzenie. Chroniły dom i obejście przed złymi duchami, urokami, czarami i chorobami. Aby ich moc działała, zakopywano je pod progami mieszkań, budynków gospodarczych lub przed furtką prowadzącą do domu. Na powitanie wiosny przygotowywano ucztę, na której głównie podawano potrawy z jaj. Jajkiem dzielono się z bydłem domowym, a skorupki dodawano do zboża i rzucano w orną ziemię, aby dawała wysokie plony. Skorupki rzucane na dach domu miały chronić przed uderzeniem pioruna. Jaja zakopywano również na polach, aby ziemia dobrze rodziła. Skorupki wieszano w sadzie na drzewach, by dobrze owocowały. Żółtko dodawano do ziarna siewnego, aby wyrosło piękne zboże.

Duchowieństwo chrześcijańskie, które dopatrywało się w jajku narzędzia pogańskiej magii, początkowo zabroniło wszelkich zabaw jajami a nawet jadania ich w dni świąteczne. Dopiero w dwieście lat po wprowadzeniu wiary chrześcijańskiej Kościół zezwolił Polakom na jedzenie jaj w okresie Wielkanocy. Był jednak jeden warunek: musiały być one wcześniej poświęcone w kościele, czyli “odkażone” od ewentualnych demonicznych właściwości. Tak narodziła się tradycja święcenia jaj. (…)

Autor: Sambor
Źródło: Rodzimy Kościół Polski


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.