PiS przerzuca koszty szpitali na samorządy?

Opublikowano: 24.06.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 646

Związek Miast Polskich protestuje przeciwko ustawie o dekomercjalizacji szpitali, która czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. “To będzie ogromny wydatek, ot tak wrzucony samorządom, wbrew deklaracjom pani premier (…), że rząd nie będzie przekazywał zadań bez pieniędzy” – mówi prezes Związku i prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Zatrzymanie komercjalizacji szpitali było jednym z podstawowych haseł Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w poprzedniej kampanii wyborczej. Nie można odmówić mu racji – nieodpowiedzialne decyzje o przekształcaniu dziesiątek placówek w całej Polsce w spółki prawa handlowego, a następnie zbywanie udziałów na rzecz niestabilnych prywatnych podmiotów doprowadziły do znacznego pogorszenia się warunków zatrudnienia, a co za tym idzie – opieki zdrowotnej. Przykładem może być szpital w Rawie Mazowieckiej, który właśnie planuje zwolnienie 50 pielęgniarek, nie zmniejszając jednocześnie liczby łóżek. W wielu miastach w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy np. w Górze czy w Środzie Śląskiej – szpitale zostały zamknięte, a dzierżawiące je spółki ogłaszały upadłość. Straty w takich sytuacjach ponosiły zwykle starostwa oraz, rzecz jasna, pacjenci.

Projekt ustawy PiS, który ma zatrzymać ten proces i który przeszedł już przez Sejm i Senat, budzi jednak wątpliwości ze strony samorządowców. Jego najważniejszym punktem jest z pewnością zakaz przekształcania szpitali w spółki. Jeśli placówka będzie odnotowywać straty, w pierwszej kolejności ma szukać oszczędności we własnym zakresie, jeśli się to nie uda – ma je pokryć samorząd. To właśnie ten przepis został uznany przez prezydentów miast za “kompletny brak partnerstwa i szkodliwe działanie”. Jak twierdzi Frankiewicz, skutkiem będzie “przekierowanie gniewu grup zawodowych pielęgniarek i lekarzy na burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków”.

Sejm przegłosował ustawę o dekomercjalizacji 10 czerwca, 17 przyjął ją Senat. Teraz czeka już tylko na podpis prezydenta Dudy, który – jak wynika z dotychczasowych doświadczeń – nie ma w zwyczaju odrzucać ustaw, popieranych przez władze PiS.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Na pomoc szpitalom

2 komentarze

  1. emigrant001 24.06.2016 16:35

    W teoretycznym państwie tylko emigranci są prawdziwi.

  2. Pola 24.06.2016 18:14

    Przy komercjalizacji lokalni bonzowie wspólnie z medykami korzystali na prywatyzowaniu szpitali mając gdzieś jakość świadczenia usług dla swoich mieszkańców. Dla nich zwykły człowiek po prostu się nie liczył i nie liczy nadal, za to liczy się kasa. Teraz podnosi się larum gdy trzeba brać na swoje barki odpowiedzialność za leczenie ludzi na swoim terenie. Niech pokażą, na co ich stać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.