Palma z bombkami i stek z kangura

Opublikowano: 23.12.2009 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 626

Jezus jest jedną z najpopularniejszych postaci w historii ludzkości. Urodziny Jezusa nazywane Bożym Narodzeniem to święta, które nabrały charakteru globalnego. Na taki, czy inny sposób, świętuje się je we wszystkich zakątkach naszego globu.

W ostatnich latach nawet Chiny obchodzą święta. Święty Mikołaj i ozdoby świąteczne są tam wszędzie. Chińczycy są największym producentem ozdób choinkowych na świecie i nie sposób, aby im się nie udzielił ten klimat. Niestety Boże Narodzenie w Chinach to czysta komercja, bez żadnego wymiaru religijnego, mimo iż jest tam 5 mln chrześcijan. Zazwyczaj wszystkich symboli, używa się do uatrakcyjnienia zakupów i wspólnej zabawy. Kto ma wolne, traktuje ten dzień jako rozrywkowy i umawia się z przyjaciółmi na karaoke, czy też wspólne wyjście do restauracji. Tak dzieje się w wielkich miastach jak Pekin, Szanghaj lub Hongkong. W małych miejscowościach Boże Narodzenie jest tak popularne, jak chiński Nowy Rok w Koluszkach.

W JEDNOŚCI SIŁA

W Europie Boże Narodzenie to czas spotkań rodzinnych i prezentów. Na dworze mróz lub przynajmniej zimno, dobrze jest więc odwiedzić kogoś z rodziny i uraczyć się poczęstunkiem. To również czas, aby zastanowić się nad życiem i przestać się wzajemnie nie lubić. Gdy słyszę opinię, że w Wielkiej Brytanii należy głównie unikać swoich rodaków to zaraz coś się we mnie gotuje. To właśnie my powinniśmy się trzymać razem i wspólnie uczyć urodzone tutaj dzieci, co to jest Polska i jej tradycja. Boże Narodzenie to czas refleksji, dlatego namawiam do chwili zastanowienia nad bigosem.

Święta Bożego Narodzenia wyrastają z tradycji chrześcijańskiej i zarazem pełne są obyczajów, które mają znacznie głębsze korzenie. Ta symbolika jest wyraźnie dostrzegalna w potrawach. Większość z nich symbolizuje narodziny nowego życia i związana jest z przesileniem zimowym, które było przyczynkiem do świętowania jeszcze za czasów pogańskich.

ZWYCZAJE NARODOWE

Jednym z elementów, bez których trudno sobie wyobrazić Wigilię, jest choinka. Może trudno w to uwierzyć, ale w Polsce środkowej i południowej jeszcze w latach 30. XX w. choinki były rzadkością. Zwyczaj ubierania drzewka na święta pochodzi z Niemiec z ok. XVI w. i przywędrował do nas głównie poprzez dawne ziemie pruskie – Pomorze, Warmię, Mazury i Śląsk. Choinki pojawiły się najpierw w domach mieszczańskich, a dopiero potem trafiły na wsie. Z Niemiec pochodzi też, znany również w Wielkiej Brytanii, specjalny adwentowy kalendarz, w którym dzieci znajdują czekoladki. Niemcy rozpoczynają święta obiadem, po którym rozpakowuje się złożone pod choinką prezenty. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto „stollen”. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

W Austrii, w Wiedniu, podobnie jak w Polsce przysmakiem świątecznym jest karp, ale już gdzie indziej w Karyntii podaje się pieczoną kaczkę. Austriackie święta to również bogactwo pierników i oczywiście grzaniec. Austriacy uwielbiają pieczone kasztany i prażone migdały. Na swoim koncie mają jeden z największych przebojów świąt – kolędę „Cicha noc” (Stille Nacht, Heilige Nacht). W grudniu 1818 roku słowa napisał ksiądz Joseph Mohr, a muzykę – organista Franz Xavie.

ŚWIĘTA NA ŚWIECIE

We Francji 25 grudnia obchodzi się w gronie rodziny, jedząc w zależności od regionu: indyka, pieczoną gęś lub jak w Paryżu – ostrygi. Belgowie w święta uwielbiają dziczyznę w sosie śliwkowym, a Duńczycy ryż z owocami i przyprawami. Świąteczny wachlarz smaków jest więc niezwykle zróżnicowany.

W Europie zwyczaje świąteczne są do siebie podobne. Jest choinka, uroczysta kolacja i zawsze są prezenty. Ale w niektórych częściach świata świętuje się zgoła inaczej, można by powiedzieć dziwnie.
Meksykanie zaczynają świętować dosyć wcześnie – już na 2 tygodnie przed świętami prawie wszyscy starają się mieć wolne od pracy. Przebrani kolędnicy wędrują od domu do domu na pamiątkę poszukiwań noclegu przez Maryję i Józefa. Na 12 dni przed świętami radosne i głośne procesje idą ulicami miast do kościołów. 23 grudnia rozpoczynają się targowiska, na których główną atrakcję stanowią okazy ręcznie rzeźbionych ogromnych rzodkwi. Najczęściej są to wyobrażenia świętej rodziny, ale każdy talent może znaleźć ujście w tym rodzaju sztuki.

WESOŁYCH ŚWIĄT

25 grudnia jest dniem najbardziej wyczekiwanym przez dzieci – wtedy właśnie dostają prezenty. Uroczystość rozpoczyna się po południu lub wieczorem, kiedy rodzina dzieli się rosca – słodkim chlebem w kształcie krążka. W środku zapieczona jest ceramiczna muñeca – laleczka. Symbolizuje ona nowonarodzonego Jezusa. Ten, komu trafi się znaleźć laleczkę, ma przyjemność (lub obowiązek) urządzić dla wszystkich obecnych przyjęcie w dniu 2 lutego.

Co niektórym z nas na pewno przypadłyby do gustu święta w Australii. Jest tam lato i zamiast choinki można sobie udekorować palmę. To właśnie często się tam zdarza. 25 grudnia to wspaniała okazja do spotkań z przyjaciółmi – przy grillu, na plaży. Musi to być niezwykłe doświadczenie zajadać kawał mięsa z grilla, przy palmie w bombkach i do tego na plaży w upale.

W związku z tym życzę wszystkim jak najbardziej polskich świąt Bożego Narodzenia!

Autor: Sergiusz Hieronimczak
Źródło: eLondyn


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8ball3r 24.12.2009 01:23

    He he dokładnie o to samo miałem zapytać;D

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.