Opracowano tabletkę, która odbudowuje szkliwo zębów

Opublikowano: 05.06.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1967

Naukowcy z University of Washington opracowali eksperymentalną tabletkę, która naprawia szkliwo i wzmacnia zęby. Spodziewane są badania kliniczne tabletek w postaci miętowych „cukierków”.

Tabletka wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane białko, które wiąże się z zębami i dodaje do nich cienką warstwę nowego szkliwa. Dodatkowo tabletka zawiera jony fosforu i wapnia, które są budulcem szkliwa zębów.

Jeśli zbliżające się badania kliniczne potwierdzą skuteczność metody, może to być pierwszy zabieg, który naprawdę przywraca szkliwo zębów, a nie tylko je konserwuje.

Naukowcy z University of Washington przetestowali już tabletki na zębach pobranych od ludzi, świń, szczurów, w tym żywych szczurów. Badania przedkliniczne pokazują, że jedna tabletka dziennie wystarcza do utrzymania szkliwa zębów w normalnym stanie.

Dodatkowo, zdaniem naukowców, druga pigułka dziennie przywraca cenną powłokę ochronną zębów o kilka mikronów. Dodatkową zaletą tych tabletek jest to, że nowa emalia, którą produkują, ma naprawdę biały kolor, ponieważ jest zupełnie nowa.

Zespół planuje rozwijać tabletki, pasty do zębów i żele w przyszłych pracach zgodnie z opisem, przenosząc opiekę dentystyczną na zupełnie nowy poziom, ponieważ nacisk zostanie położony z zachowania szkliwa na odbudowę szkliwa.

Według naukowców badania kliniczne potrwają nie dłużej niż trzy miesiące. Wyniki są niewątpliwie oczekiwane z dużym zainteresowaniem środowiska stomatologicznego.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: ales_kartal (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.