Metoda regeneracyjnej odbudowy szkliwa zębów już prawie gotowa

Opublikowano: 22.08.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1853

Naukowcom udało się stworzyć warunki niezbędne do wzrostu szkliwa zębów, czyli najtwardszej tkanki ludzkiego ciała. Technologia ta zdaniem autorów powinna stanowić pierwszy krok w stomatologii regeneracyjnej. Następnie eksperci planują stworzyć żywe wypełnienia i całe zęby z komórek macierzystych.

Naukowcy z University of Washington zaprezentowali organelle, które wydzielają białka tworzące szkliwo zębów. Szkliwo chroni zęby przed uszkodzeniem i zniszczeniem, jednak w organizmie człowieka tkanka ta nie jest zdolna do regeneracji, w związku z czym pojawia się u człowieka próchnica, a zęby ulegają stopniowemu zniszczeniu.

Szkliwo jest wytwarzane podczas formowania się zębów przez wyspecjalizowane komórki zwane amelobastes. Wieloletnie eksperymenty z komórkami macierzystymi pozwoliły naukowcom zrozumieć mechanizm powstawania ameloblastów z niezróżnicowanych komórek macierzystych. Ostatecznie, aktywując pewne geny, wyhodowali ameloblasty w laboratorium.

Naukowcom po raz pierwszy udało się również zidentyfikować subodontoblasty, prekursory odonoblastów, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu zębów. Okazało się, że razem komórki te tworzyły funkcjonalne organelle, które mogły wydzielać trzy główne białka szkliwa, tj. ameloblastynę, amelogeninę i emalelinę. Białka te tworzą macierz, po której na etapie mineralizacji tworzy się tkanka szkliwa.

Teraz naukowcy rozpoczęli ostatni etap hodowli szkliwa w laboratorium, które można wykorzystać do naprawy uszkodzonych zębów. W przyszłości planują też stworzyć „żywe wypełnienia”, które wrastałyby w uszkodzone miejsca i przywracały próchnicę oraz inne ubytki. Docelowo głównym celem jest stworzenie zupełnie nowych zębów z komórek macierzystych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stary Kulas 22.08.2023 13:04

    Taa…. ZmianyNaZiemi i wszystko jasne, szkod że z Super Expresu czy Faktu nie kopiujecie wpisów.

    PS. Już z 10 lat temu pisano o wynalezieniu metody by zęby wyrosły jeszcze raz, tak jak dzieje się to po wypadnięciu mleczaków.

  2. Vaunes 22.08.2023 16:46

    Jakoś nie ma tej metody albo trzyma ją się głęboko w sejfach – z wiadomych powodów.

  3. emigrant001 22.08.2023 19:03

    wydadające zęby to biznes tak wielki, że z biznesu nie wypadnie nigdy:)
    a zęby tak:) i tylko ludzie chcą, żeby to się zmieniło:) więc wszystko zostanie po staremu:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.