Naukowcy opracowali nowy sposób leczenia łysienia

Opublikowano: 09.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1982

Autorzy nowego badania z powodzeniem stymulowali wzrost włosów u myszy za pomocą miRNA do genetycznej manipulacji komórkami macierzystymi mieszków włosowych. W przyszłości rozwiąże to problem łysienia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Podobnie jak inne części ciała, z wiekiem komórki macierzyste mieszków włosowych twardnieją, co utrudnia im produkcję włosów. Naukowcy z Northwestern University w Illinois po raz pierwszy zbadali myszy, aby zrozumieć, co dzieje się na poziomie komórkowym z komórkami macierzystymi mieszków włosowych (HFSC) i komórkami rozrodczymi włosów.

Zauważyli, że HFCS były sztywne w porównaniu z komórkami progenitorowymi kiełków włosów, które były stosunkowo miękkie i dynamiczne mechanicznie. Następnie ustalili, czy zachowanie komórek było związane z ekspresją genów i odkryli, że konkretnym mikroRNA jest miR-205, jeden z najbardziej eksprymowanych mikroRNA w komórkach progenitorowych włosów i komórkach macierzystych skóry.

MikroRNA to małe, jednoniciowe, niekodujące cząsteczki RNA, które odgrywają ważną rolę w regulacji ekspresji genów. Wytwarzają określony gen za dużo, za mało lub po prostu odpowiednią ilość białka w określonym czasie.

Po genetycznej stymulacji mysich komórek macierzystych do produkcji większej ilości miR-205, bardziej miękkie zarodki włosów stały się bardziej wrażliwe i szybko zmobilizowane do rozpoczęcia regeneracji mieszków włosowych, promując wzrost włosów u młodych i starych myszy.

„Zaczęły odrastać im włosy po 10 dniach” – wyjaśnia Rui Yi, autor rzecznik grupy ekspertów. „To nie są nowe komórki macierzyste. Stymulujemy istniejące komórki macierzyste do wzrostu włosów. Często nadal mamy komórki macierzyste, ale mogą one nie generować włosów”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 10.06.2023 04:04

    Czy to dobry pomysl manipulacja genami aby miec bujna czupryne?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.