Obcokrajowcy drenują polską służbę zdrowia

Opublikowano: 05.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2706

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się do resortów zdrowia, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji o pilne rozwiązanie problemu, jakim od dawna jest brak zwrotu kosztów leczenia obcokrajowców trafiających do polskich placówek zdrowotnych. Najczęściej należności za udzielenie im pomocy nie są egzekwowane i muszą pokrywać je szpitale, a z każdym rokiem obciążenia te stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Przedstawiciele środowiska lekarzy w specjalnym liście wystosowanym do wspomnianych ministerstw domagają się rozwiązania problemu, który ich zdaniem stale narasta od kilku dniach. Naczelna Rada Lekarska przypomina bowiem, że „etycznym obowiązkiem działających w Polsce placówek ochrony zdrowia jest udzielenie natychmiastowej, niezbędnej pomocy medycznej każdej osobie, która tego potrzebuje ze względu na zagrożenie swego życia lub zdrowia, bez względu na to, skąd taka osoba pochodzi oraz czy posiada odpowiednie ubezpieczenie”.

Z wyżej wymienionych powodów polskie placówki przyjmują cudzoziemców, ale najczęściej nie istnieje możliwość wyegzekwowania należności za ich leczenie. Wówczas koszty pomocy lekarskiej ponoszą właśnie szpitale, zaś to powoduje generowanie strat finansowych. Rada postuluje więc, aby na drodze umów międzynarodowych ustalono zasady refundowania takich kosztów, obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski mieli odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia przez cały okres swego pobytu na terytorium naszego kraju, a także by utworzono specjalny fundusz zajmujący się tą kwestią.

Na podstawie: GazetaLekarska.pl
Zdjęcie: Alterfines (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Aida 05.10.2018 12:31

  Coś mi się wydaje, że bez EKUZ za granicą nie pomogą mi. Chyba, że zapłacę gotówką. Nasz kraj taki bogaty…

 2. emigrant001 05.10.2018 13:20

  ukraińcy twierdzą, że jest już ich w Polsce 3 mln.

 3. janpol 07.10.2018 01:01

  @Aida 05.10.2018 12:31
  Muszą pomóc ale tylko w zakresie procedur ratujących życie, reszta po przewiezieniu do kraju pochodzenia lub za gotówkę, tak stanowi prawo.

  @emigrant001 05.10.2018 13:20
  To nie jest takie proste do wyliczenia. Znam Ukraińców, którzy wielokrotnie przekraczali granicę, Ukraińców, którzy tak naprawdę są Polakami ale z różnych powodów nie chcą wziąć nawet Karty Polaka no i Ukraińców, którzy tak naprawdę są Rosjanami i prawdopodobnie nigdy już nie wrócą ani do Rosji ani na Ukrainę. Wielu pracuje legalnie i płaci składki na ZUS i ściągają rodziny, kupują mieszkania, zakładają firmy itd., itp. Masz pomysł jak to ogarnąć? No i co z tego wynika?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.