O krok od rewolucji w energetyce wiatrowej

Opublikowano: 04.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Rosyjscy specjaliści opracowali nowe turbiny morskie, które mogą zrewolucjonizować energetykę wiatrową. „Wiatrowa nietrwałość” pogody teraz nie jest problemem. Nowe generatory wiatrowe z pionową osią obrotu staną się codzienne i powszechne, przekonują naukowcy.

Wiatr jest odnawialnym źródłem energii, a jego możliwości, wydawałoby się, są nieograniczone. W każdym razie, w wielu krajach świata nauczono się skutecznie go wykorzystywać. W wielu landach Niemiec, na przykład, do 40 % energii produkują właśnie wiatraki. Jednak energetyka wiatrowa nie posuwa się do przodu w zawrotnym tempie. Powód jest prosty: koszt energii wiatrowej jest wysoki, a ryzyko ekologiczne od infradźwięków jest wystarczająco wysokie. Wreszcie sama pogoda jest zmienna, a więc nie można w pełni polegać na turbinach wiatrowych. Naukowcy z Władywostoku na pacyficznym wybrzeżu Rosji zaproponowali nowe rozwiązanie technologiczne. Pozwoli ono uniknąć wielu problemów związanych z energią wiatrową.

Większość wiatraków ma turbinę, której oś jest umieszczona w płaszczyźnie poziomej. Pozwala to na zwiększenie ich wydajności i na umieszczenie turbiny wysoko nad ziemią, gdzie wiatr jest silniejszy. Alternatywą jest oś pionowa, gdy turbina obraca się jak karuzela w pobliżu ziemi. Wcześniej uznano to za irracjonalne, ponieważ wiatr w pobliżu ziemi jest słaby, a moc energii z turbiny jest proporcjonalna do prędkości wiatru. Niemniej jednak, docent Katedry Technologii Produkcji Przemysłowej Państwowego Uniwersytetu Dalekowschodniego Wiktor Czeboksarow i jego koledzy proponują właśnie taką konstrukcję, próbując obejść jej niedociągnięcia.

Cała sprawa polega na wyborze miejsca zainstalowania generatora. Władywostoccy naukowcy zaproponowali, aby umieścić go na wodzie morskiej: to pomoże zwiększyć moc współczesnych konstrukcji dziesięciokrotnie, a nawet więcej. „Nowe konstrukcje zyskują dzięki rozmieszczeniu nad powierzchnią morza, gdzie wiatr jest silniejszy i bardziej stabilny” – powiedział Wiktor Czeboksarow.

Wszystkie turbiny wiatrowe dalekowschodnich specjalistów ustawia się na pontonie. Ich poziomą stabilność zapewniają kotwice na dnie morskim. W środku konstrukcji nad wodą znajduje się niewysoka wieża, a wokół powoli obraca się wirnik z łopatkami. Energia jest przekazywana za pośrednictwem pręta do centralnej piasty połączonej z generatorem. Naukowiec podkreślił, że: “To jest jak zwinięty w pierścień sznur jachtów, gdzie łopaty – to żagle. Średnica typowej instalacji o mocy 10 MW wynosi około 200 metrów, a wychylenie łopat – około 40 metrów. Dla naszej instalacji nie ma technologicznych ograniczeń co do mocy. Można na przykład stworzyć turbinę wiatrową o mocy 100 MW.”

Wynalazek nadaje się do zaopatrzenia w energię odległych przybrzeżnych wiosek. Nowa technologia pozwala także na rozwiązanie problemu transportu. Nowe urządzenie można holować po wodzie. W odróżnieniu od klasycznych wersji, nie ma potrzeby, aby zwiększyć oparcie instalacji przy zwiększaniu jej mocy, ponieważ instalację utrzymuje woda.

Rosyjski wynalazek został już wypróbowany i otrzymał 17 patentów w kraju. Kolejnym krokiem jest patent międzynarodowy. Teraz urządzenie naukowców z Władywostoku przechodzi ekspertyzę w kilku krajach świata.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MilleniumWinter 04.05.2014 20:58

    ” Nowa technologia pozwala także na rozwiązanie problemu transportu. Nowe urządzenie można holować po wodzie.”
    Pewnie jeszcze napiszecie że prąd z tej turbiny na ląd przekazywany jest bezprzewodowo ;P

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.