Nowe ofiary konfliktu o ziemię w Brazylii

Opublikowano: 18.11.2013 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 674

W piątek 8 listopada 2013 roku trzech Indian Tupinamba zostało pozbawionych życia podczas skoordynowanego ataku przeprowadzonego przez osoby powiązane z lokalnymi rolnikami. Tym samym na przestrzeni ostatniego miesiąca pięciu Indian Tupinamba i Pataxó zginęło w południowej części brazylijskiego stanu Bahia na tle walk o odzyskanie tradycyjnych terytoriów. Wcześniej, w sierpniu bieżącego roku uzbrojeni napastnicy ostrzelali szkolną ciężarówkę Tupinambów.

W ostatnim ataku zginęli Aurino Santos Calazans, Agenor Monteiro de Souza Junior i Adenilson Vieira dos Santos. Według zebranych relacji grupa napastników składała się z 4 lub 6 mężczyzn, którzy na miejsce zbrodni przybyli na motocyklach. Pierwszy policyjny raport jako winnych zabójstw denuncjował 4 mężczyzn, trzech o europejskich rysach twarzy i jednego Indianina. Ostatnich z nich także miał należeć do ludu Tupinamba, jednakże, jak podkreślono, był blisko związany z rolnikami będącymi w konflikcie z Indianami i mieszkał z nimi w wiosce. Ostatecznie poinformowano, że za zamordowaniem trzech Tupinambów stało sześć osób, trzech Indian i trzech „białych”. Co ciekawe, zatrzymano tylko podejrzanych Indian, natomiast trójka pozostałych mężczyzn zaangażowana w zasadzkę, póki co, uniknęła konsekwencji swej agresji. Dlaczego zatrzymano tylko indiańskich napastników? Lokalni Tupinamba podejrzewają, że jest to celowe działanie, które ma w oczach opinii publicznej przekształcić ostatnie zajścia w „walkę między tubylcami”.

Pogrzeby Aurinia, Agenora i Ademilsona odbyły się w niedzielę 10 listopada 2013 roku. Podczas rytuału pogrzebowego Tupinambowie zorganizowali protest przeciwko przemocy, której doświadczają z powodu kampanii o odzyskanie tradycyjnych terytoriów. Zdaniem Antonio Eduarda Cerqueira de Oliveiry z Rady Misyjnej Cimi ostatnie morderstwa potwierdzają klęskę polityki brazylijskiego rządu w tej części kraju: „Region jest tradycyjnie zdominowany przez lokalną elitę. Jest dużo rasizmu i uprzedzeń. Oczekujemy określonych działań ze strony rządu federalnego zmierzających do natychmiastowej demarkacji ziem, tak aby rdzenni mieszkańcy nie cierpieli więcej z powodu przemocy”.

W drugiej połowie 2013 roku minister sprawiedliwości, Jose Eduardo Cardozo, wstrzymał demarkację tubylczych terytoriów pod pretekstem chęci uniknięcia konfliktów między Indianami i rolnikami. Jako alternatywę zaproponował utworzenie „stołu dialogu”, który mógłby doprowadzić do porozumienia poprzez obopólne negocjacje. Proces rozgraniczenia ziem Tupinambów rozpoczął się w 2004 roku. Pięć lat później agencja ds. Indian w Brazylii (FUNAI) zatwierdziła szczegółowy raport, który przewidywał zabezpieczenie na rzecz Indian części gmin Buerarema, Ilhéus i Una położonych w południowej części stanu Bahia.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: cimi.org.br (1), cimi.org.br (2), redebrasilatual.com.br, campanhatupinamba.wordpress.com, girodenoticias.com
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.