Niemal tysiąc ofiar w Iraku na tle wyznaniowym

Opublikowano: 02.10.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 889

W aktach przemocy w Iraku zginęło we wrześniu prawie tysiąc osób – poinformowała we wtorek ONZ, która zwraca uwagę na powtarzające się w Iraku ataki na tle wyznaniowym. Terroryści uderzali szczególnie w meczety i w czasie pogrzebów.

W minionym miesiącu zginęło w sumie 979 Irakijczyków, a 2133 zostało rannych – sprecyzowała ONZ.

Bilans z trzech ostatnich miesięcy, który szacuje liczbę ofiar na 800-1000 miesięcznie, potwierdza, że w Iraku znacznie pogorszyła się sytuacja pod względem bezpieczeństwa. Odnotowuje się powrót do poziomu przemocy notowanego w latach 2006-2007, gdy przypadał szczyt ataków na tle wyznaniowym – alarmują obserwatorzy.

Najwięcej ofiar odnotowano w rejonie Bagdadu – 418 zabitych i ponad 1000 rannych. Kolejne w zestawieniu ONZ są prowincje Niniwa, Dijala, Salah Ad-Din i Anbar.

Osobny bilans za wrzesień, sporządzony przez iracki rząd, mówi o 971 ofiarach, w tym 86 ekstremistycznych rebeliantach.

Najbardziej krwawym dniem okazał się 21 września – wynika z zestawienia agencji AFP na podstawie źródeł medycznych i w siłach bezpieczeństwa. Przeprowadzono wówczas m.in. zamach bombowy na uczestników szyickich uroczystości pogrzebowych w dzielnicy Bagdadu Miasto Sadra. Po zamachu mieszkańcy organizowali demonstracje przeciwko bezczynności policji.

W poniedziałek w serii wybuchów samochodów pułapek głównie w szyickich dzielnicach Bagdadu i jego okolic zginęło ponad 50 osób. Do zamachów przyznało się lokalne odgałęzienie Al-Kaidy, Islamskie Państwo w Iraku. W oświadczeniu umieszczonym w internecie kilka godzin po zamachach napisano, że były one odwetem za “areszty, torturowanie i nękanie sunnitów” przez zdominowany przez szyitów rząd.

Autor: mg
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.