Nielegalne górnictwo zagraża Indianom

Opublikowano: 23.02.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 616

Indianie Yabarana z wenezuelskiego stanu Amazonas zostali brutalnie zaatakowani przez uzbrojonych górników pracujących nielegalnie na ich terytorium. Przywódcę lokalnej wspólnoty Yabarana, Benjamina Pereza, który stoi na czele organizacji OIYAPAM, brutalnie pobito, a jego dom spalono. Poszkodowany mężczyzna otrzymał pogróżki i przebywa obecnie w ukryciu.

W wydanym oświadczeniu COIAM (organ koordynujący organizacje tubylcze ze stanu Amazonas) podkreślił, że nielegalne wydobycie „zanieczyszcza rzeki rtęcią oraz innymi toksycznymi substancjami” i powoduje „poważne szkody dla ludności tubylczej, w tym handel ludźmi i benzyną”. Inne grupy tubylcze takie jak Hoti, Panare, Yekuana i Piaora od lat cierpią z powodu inwazji górników na ich ziemie, którzy zagrażają im, zanieczyszczając rzeki i dziesiątkując ryby, będące źródłem ich utrzymania. Skażenie głównych rzek w gminie Manapiare w stanie Amazonas narasta w rezultacie bezustannej inwazji górników i uzbrojonych grup. Według COIAM wzrost tego typu aktywności odnotowywany jest wzdłuż biegu rzek Parucito, Caño Majagua, Caño Mosquito, Caño Corobita, Serranía de Maigualida, Caño Asita oraz Río Parú.

Czterdzieści organizacji z Wenezueli wydało oświadczenie, w którym udzieliło swojego poparcia plemionom Yabarana, Hoti, Panare i Piaora, żądając, aby władze centralne zrobiły więcej dla powstrzymania inwazji górników i drwali. Wezwały również niedawno wybrane Zgromadzenie Narodowe do uchwalenia prawa przyśpieszającego uznanie tubylczych terytoriów. Do tej pory choć sytuacja była wielokrotnie zgłaszana przez organizację Yabaranów (OIYAPAM) oraz organizację Indian Yekuana (KUYUNU), nie doczekano się efektywnego jej monitorowania.

Warto zauważyć, że od 2013 roku Centrum Badań Ekologicznych Wenezueli (CIEV) obserwuje rosnącą ekspansję nielegalnego górnictwa w regionie znanym jako wenezuelska Gujana, który obejmuje stany Bolivar, Delta Amacuro i Amazonas. W tym czasie CIEV zarejestrowało w stanie Bolivar o 40% hektarów ziemi więcej zniszczonej w wyniku wydobycia, w obszarach Sierra Imataca en El Palmar, Paragua, Upata oraz El Manteco. Postępy mineralnej konkwisty w wymienionym regionie są na tyle dotkliwe, że zagrażają Parkowi Narodowemu Canaima położonemu przy wenezuelskiej granicy z Gujaną i Boliwią.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: web.laclase.info
Na podstawie: servindi.orgsurvivalinternational.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.