Naukowiec z Krakowa opracował nową grę w szachy

Opublikowano: 01.01.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2252

Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej (PK) projektując szachy diagonalne (ukośne) opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej – podała uczelnia.

Zgodnie z informacjami Politechniki Krakowskiej pomysł naukowca jest oryginalny, a sam autor projektu nie znalazł na stronie internetowej wariantów szachowych („The chess variant pages”) takiego samego rozwiązania. Nowa odmiana szachów, opracowana przez pracownika PK, została zarejestrowana na tej stronie.

„Nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami” – podała uczelnia na swojej stronie internetowej.

Do gry w szachy diagonalne (figury poruszają się po osiach ukośnych planszy) nie potrzeba nowej szachownicy ani figur. Figury w szachach diagonalnych są ustawione w dwóch przeciwległych do siebie kątach szachownicy, a nie jak tradycyjnie wzdłuż przeciwległych boków. W pozycjach wyjściowych królowie stoją w narożnikach, a pozostałe figury układają się w ich sąsiedztwie w kolejności podobnej, ale nie takiej samej, jak w standardowej grze. Nietypowe jest np. sąsiedztwo gońców – król bezpośrednio sąsiaduje z gońcem z jednej strony, a z drugiej strony – ze skoczkiem. W tradycyjnych szachach bezpośrednio obok króla znajdują się goniec i królowa.

W diagonalnej odmianie gry obowiązuje kilka nowych reguł, np. pionki mogą ruszać się w dwóch kierunkach (np. północno-zachodnim i północno-wschodnim), a atakować w trzech kierunkach (np. południowym, wschodnim i zachodnim). W klasycznych szachach pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu – przed siebie, a bić tylko na ukos.

Zbigniew Kokosiński przypadkowo odkrył nowy sposób gry próbując rozłożyć na szachownicy figury tak, aby tworzyły metaforę sił militarnych w obwodzie kalinigradzkim.

Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK jest pracownikiem Katedry Automatyki i Technik Informacyjnych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a prywatnie – miłośnikiem gry w szachy.

Autorstwo: Beata Kołodziej
Zdjęcie: Jan Zych (Politechnika Krakowska)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 01.01.2021 14:58

    Wcale nie potrzeba naukowca do wymyślania wielu wariantów, figur, szachownic itd! Równie dobrze może to robić nawet średnio zdolne dziecko, które ma wyobraźnię i zainteresowanie grami szachowymi i szachopodobnymi!

  2. Pires 01.01.2021 23:57

    Szwęda zgadzam się z Tobą w 100%. Dosłownie każdy może stworzyć nowe reguły gry i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Trochę to odbiera powagi panu Kokosińskiemu, a mówienie o odkryciu jest grubą przesadą. Jak dziecko namaluje obrazek to czy można mówić o odkryciu nowego sposobu łączenia kolorów? Jak ja wymyślam nowe odmiany pokera i gram w nie ze znajomymi to czy jestem wynalazcą? Chyba nie.
    Dla przykladu:
    Triple Hold’em (trzy karty na ręce)
    Omaha draw (jedna wymiana przef flopem)
    5 card Omaha (piec kart na ręce)
    Polecam wszystkim pokerzystom, ktorzy lubia zagrac w cos nowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.