Awantura o hidżab polskiej szachistki

Opublikowano: 15.02.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 382

Monika Soćko, polska arcymistrzyni w szachach, wystąpiła na mistrzostwach świata w Teheranie w muzułmańskiej chuście na głowie. Momentalnie stała się obiektem internetowego hejtu rodaków.

Zamiast wspierać swoją zawodniczkę, polscy kibice są mistrzami hejtu. Szachowe mistrzostwa świata kobiet, które organizowano w stolicy Iranu, stały się okazją do politycznej awantury. Organizator zapowiedział, że wszystkie uczestniczki zawodów powinny założyć na głowy muzułmańskie hidżaby. Część szachistek odmówiło i demonstracyjnie wróciło do domu — na przykład zawodniczki z USA, Argentyny czy Ukrainy. Ale większość została — w tym Polka. Monika Soćko nie tylko zagrała w hidżabie, ale też wrzuciła zdjęcie z rozgrywek na facebookowy profil „Kocham szachy”.

Momentalnie obudziła hejt w polskich internautach, którzy zaczęli zasypywać jej wpisy niewybrednymi komentarzami w stylu: „Ciekawe, czy już znalazła sobie ciapatego przyjaciela?”. Sugerowano również, że sprzedała się za pieniądze.

Na “Facebooku” i “Twitterze” pojawiały się między innymi komentarze, takie jak: „Tak, lepiej oddać bez walki i zaprotestować przeciwko tej dziczy. Ameryka nie wysłała swoich sportowców do Moskwy w ramach protestu”; „Założyć hidżab? Wstyd!” czy „Nie ma to jak dać się poniżyć dla garści srebrników. Turniej szachowy w kraju, w którym kobiety uważa się za niepełnosprawne umysłowo. Życzę przegranej”.

Na profilu „Kocham szachy” pojawiło się następujące oświadczenie: „Dla jasności. Kandydatura Teheranu (na organizatora — przyp. JB) była jedyną zgłoszoną. Jest to impreza, do której organizatorzy muszą sporo dopłacać, sama pula nagród to 450 000 USD. Uczestniczki za awans do kolejnych rund dostają coraz wyższe kwoty, podobnie jak to jest w tenisie”.

Sama zawodniczka w rozmowie z portalem Innpoland, powiedziała: “Utrzymujemy się z mężem wyłącznie z szachów. Ale to ciężka praca, zwłaszcza dla matki z dziećmi. Nie mamy normalnych wakacji. Każdy nasz wyjazd jest związany z szachami. Przez 16 lat mieliśmy może trzy wyjazdy bez szachów. Ostatnio byliśmy w Lizbonie z dziećmi i też graliśmy w szachy.”

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MvS
Użytkownik
MvS

Słucham !?
Człowiek pojechał do kraju gdzie obowiązują pewne zasady, inne niż w rodzimym kraju, dostosował sie do nich w mysl zasady: kiedyś w Rzymie, mów ja Rzymianie i jest hejtowany ??? Brak słów.

walirlan
Użytkownik
walirlan

Dlaczego od razu hejt??? Ja rozumiem to oburzenie doskonale. I chyba każdy z nas to powinien rozumieć. Wiadomo czym jest islam (celowo z małej litery).
To chora ideologia, która teraz zaczyna przejmować zachodnią Europę w coraz szybszym tempie. Nie dlatego, że islam jest tak silny i mądry, ale dzięki politykom, którzy świadomie dla wiadomych celów mnożą islamistów i sprowadzają ich do Europy bez przerwy. Islamiści w Europie protestują i domagają się dla siebie coraz więcej praw, a słaba Europa im ulega. Oczywiście straszakiem jest wszechobecny rasizm i islamofobia.

Co do pani Moniki Soćko to wyobraźmy sobie co by się stało gdyby na turnieju w Londynie od jakiejś arabskiej szachistki WYMAGANO, aby zdjęła ze swojej głowy jakąś szmatę, bo w Europie panie nie grają w żadnych nakryciach głowy?

Już wyobrażam sobie oburzenie mediów i mówienie o rasizmie, nietolerancji, o zacofaniu, islamofobii i innych bzdurach propagowanych przez psychopatów niszczących Europę poprzez jej islamizację i sprowadzanie ludzi z trzeciego świata.

Ale za to europejskie szachistki muszą zakładać jakieś szmaty na głowy, bo grają w Iranie, i to ma być w porządku, prawda? One muszą się dostosować do TAMTEJSZEJ KULTURY.

Dobra, ja bym to rozumiał, ba, nawet szanował, ale tylko wtedy gdyby to działało ZAWSZE W DWIE STRONY, a tak nigdy w przypadku zderzeniu kultury europejskiej i islamskiej się nie dzieje. ISLAM JEST ZAWSZE GÓRĄ, czy u nich czy w Europie i jest to wzorzec, który już się na dobre wykreował. Islamiści mogą głośno krzyczeć o swojej chorej nienawiści do Europy i do nas, mogą nas straszyć śmiercią poprzez ścięcie głowy, przy tym mają pełną ochronę policji i rządu.

Jak europejczyk głośno WYRAZI SPRZECIW temu to będzie aresztowany za rasizm i islamofobię i w najlepszym wypadku dostanie dużą grzywnę, chociaż islamistom nie groził nawet śmiercią, tak jak oni ciągle nam grożą.

Co do szachistek. Tylko parę z nich na 64 zawodniczek MIAŁO ODWAGĘ się sprzeciwić tej chorej sytuacji. Reszta, a więc około 95 procent z nich tam pojechała. Te kobiety się ośmieszyły i pokazały, że Europa jest chora i słaba. W Europie nikt nie zmusza islamistów do porzucenia ich kultury, a do DOSTOSOWANIA SIĘ DO NASZEJ, wręcz odwrotnie, to Europa zrzeka się swojej kultury i obyczajów na rzecz islamistów, BO WIELE RZECZY TUTAJ OBRAŻA UCZUCIA ISLAMISTÓW!!!

Mnie tylko zastanawia DLACZEGO TAK MAŁO ZAWODNICZEK POTRAFIŁO POKAZAĆ CHARAKTER I TAM NIE POJECHAĆ? Przecież gdyby wszystkie, albo prawie wszystkie, a przynajmniej więcej niż połowa POWIEDZIAŁA, że tam nie pojedzie ze względu na to, że wymaga się noszenia szmat na głowach, a więc poniżenia kobiet, to ta cała FIDE musiałaby zorganizować te mistrzostwa gdzieś indziej.

Czy to tak trudno zrozumieć? Ja też straciłem cały szacunek dla Moniki Soćko, a jej tłumaczenia są beznadziejne. Niech nie zachowuje się tak jak by od wielu lat klepała wraz z mężem biedę. Myślę, że daleko im do biedy i nic by się im nie stało gdyby po prostu zbojkotowała ten chory turniej w kraju islamskim. Jest ona kobietą z tytułem arcymistrza męskiego, jedną z niewielu na świecie, jej mąż jest też solidnym arcymistrzem od wielu lat. Oczywiście daleko im zapewne do zarobków najlepszych szachistów świata takich jak Carlsen, Caruana, So, Nakamura czy Aronian, ale myślę, że na brak pieniędzy nie powinni narzekać, a zachowanie Moniki Soćko sugerujące ważność tego turnieju ze względów finansowych jest nieco śmieszne.

Radek
Użytkownik
Radek

A jak ktoś idzie na przyjęcie gdzie trzeba włożyć garnitur, a jest on z Afryki, to powinien na siłę paradować w samej przepasce na biodrach? A jak się ubierze w garnitur to znaczy że się poniżył?

Pretorian
Użytkownik
Pretorian

@walirlan
“Ale za to europejskie szachistki muszą zakładać jakieś szmaty na głowy, bo grają w Iranie, i to ma być w porządku, prawda? One muszą się dostosować do TAMTEJSZEJ KULTURY.

Dobra, ja bym to rozumiał, ba, nawet szanował, ale tylko wtedy gdyby to działało ZAWSZE W DWIE STRONY, a tak nigdy w przypadku zderzeniu kultury europejskiej i islamskiej się nie dzieje.”

To może zamiast obrażać Panią Soćko, za to, że zachowała się WŁAŚCIWIE, ponieważ jadąc do innego kraju przyjmuje się jego kulturę, warto by było zrobić coś z tym, by w Europie także WYMAGAŁO się przyjmowania NASZYCH WZORCÓW?
Więc jeśli mówisz o szacunku, to szanuj naszą szachistkę, za odpowiednie zachowanie – gań natomiast nasze europejskie zachowania w stosunku do przybyszów
Jak sam zauważasz, problem leży w europie (oficjelach, mediach itd) nie natomiast w zachowaniu Pani Moniki

razowy40i4
Użytkownik
razowy40i4

Od kiedy to przestrzeganie norm obyczajowych kraju który nas gości jest oznaką słabości …?

Można by sobie roztrząsać czy taka chusta jest symbolem dominacji szowinizmu władzy ucisku rozczochranej fryzury itd…

Ale nasza ocena zwyczajów gospodarza jest guzik warta ponieważ jeśli nie przestrzegasz zasad panujących w domu w którym cię przyjęto nie jesteś gościem tylko intruzem …

Jeśli nie tolerujesz innej kultury to po prostu tam nie jeździsz i tyle a jeśli jedziesz np. do Iranu i pakujesz się w buciorach do meczetu to nie jesteś żadnym wojownikiem o wolność tylko zwykłym burakiem …

Szkoda że nagłaśnia się (tłiterowe ) reakcje jakiś przygłupów o kołtuńskich poglądach bo ‘’tłumaczenia’’ pani Moniki świadczą ( moim zdaniem) o silnie odczutej presji …

Grzegorz
Użytkownik

Źródło: http://www.wiez.com.pl/islam/index.php?id=2

(Wklejka usunięta. Naruszenie punktu 5e regulaminu WM. Stosuj linki zamiast wklejać treści Copyright. Admin)

walirlan
Użytkownik
walirlan

@Pretorian,

widzę, że nie za bardzo zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi. Po pierwsze gdzie ja obraziłem panią Monikę Soćko? Po drugie właśnie o tym pisałem, że szanowanie kultury POWINNO działać w obie strony, a tak się nie dzieje. Cytat:

“Dobra, ja bym to rozumiał, ba, nawet szanował, ale tylko wtedy gdyby to działało ZAWSZE W DWIE STRONY, a tak nigdy w przypadku zderzeniu kultury europejskiej i islamskiej się nie dzieje. ISLAM JEST ZAWSZE GÓRĄ, czy u nich czy w Europie i jest to wzorzec, który już się na dobre wykreował. Islamiści mogą głośno krzyczeć o swojej chorej nienawiści do Europy i do nas, mogą nas straszyć śmiercią poprzez ścięcie głowy, przy tym mają pełną ochronę policji i rządu.”

Czy masz trudności ze zrozumieniem tego komentarza?

Tak, mówię o szacunku, gdyby to był obopólny szacunek, a szanować naszej szachistki za to nie będę szanował i jej zachowanie uważam za nieodpowiednie tak samo jak pozostałych ponad 60 szachistek, które pojechały do Iranu.

Dlaczego? Ponieważ one pojechały do kultury, która jest znana z tego, że nie szanuje naszej, a wręcz odwrotnie, NAWET U NAS NARZUCA NAM SWOJE OBYCZAJE.

Absolutnie nie mam problemów z kulturami, które szanują naszą kulturę czy europejskie obyczaje i tak samo jak tam bym pojechał, to bym szanował ich obyczaje.

Szanuję te szachistki, które tam nie pojechały i o tym głośno mówiły.

Problem nie leży tylko w oficjalach, mediach i innych grupach, ale w całym niemal naszym społeczeństwie, które jest słabe i już nie ma moralnego kręgosłupa. Nic dziwnego skoro szerzy się zboczenia, pijaństwo, narkotyki, idiotyczna rozrywka w TV, na zamachy w Europie pisze się jakieś hasła kredkami i przynosi bukiety kwiatów, itd.

Dlatego od szachistek, które raczej słyną z tego, że używają swoich mózgów OCZEKIWAŁBYM CZEGOŚ INNEGO niż od ludzi, którzy raczej myśleć nie potrafię i nawet już nie chcą.

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

@walirlan
O zjawiskach kulturowych wiesz juz wystarczajaco wiele. Czas na kurs kultury osobistej…

Pretorian
Użytkownik
Pretorian

@walirlan
Serio chcesz bym pokazał? Sam ich nie widzisz?
“Co do szachistek. Tylko parę z nich na 64 zawodniczek MIAŁO ODWAGĘ się sprzeciwić tej chorej sytuacji.”

“Reszta, a więc około 95 procent z nich tam pojechała. Te kobiety się ośmieszyły i pokazały, że Europa jest chora i słaba.”

“Mnie tylko zastanawia DLACZEGO TAK MAŁO ZAWODNICZEK POTRAFIŁO POKAZAĆ CHARAKTER I TAM NIE POJECHAĆ?”

Choćby i te – nazywasz Panią Monikę od słabych, niecharakternych i tchórzliwych kobiet…
O perfidnym komentowaniu jej finansów nie wspomnę

“Czy masz trudności ze zrozumieniem tego komentarza?”

Błagam… nie zarzucaj braku czytania ze zrozumieniem, w sytuacji kiedy jasno nakreśliłem, iż nie powinno być w ogóle prowadzonej retoryki Pani Moniki, a o zachowaniu europejskich oficjeli czy np mediów – także przeczytaj jeszcze raz tamten mój komentarz (to dosłownie kilka zdań)

“Tak, mówię o szacunku, gdyby to był obopólny szacunek, a szanować naszej szachistki za to nie będę szanował i jej zachowanie uważam za nieodpowiednie tak samo jak pozostałych ponad 60 szachistek, które pojechały do Iranu.”

Widać, że o szacunku wiesz tyle co… nic
Odbierasz szacunek szachistkom za błędy np mediów czy posłów – brawa za obiektywizm
To tak jakby teraz o Tobie ktoś powiedział, że jesteś tchórzem, bo Polska nie wygrała Euro 2016, a przecież mogłeś iść i walczyć o wygraną… (jakbyś nie zrozumiał: Pani Soćko pojechała tam w celu wzięcia udziału w turnieju, a nie walki o równouprawnienie czy inne chustki na głowach)

“Ponieważ one pojechały do kultury, która jest znana z tego, że nie szanuje naszej, a wręcz odwrotnie, NAWET U NAS NARZUCA NAM SWOJE OBYCZAJE.”

To trzeba na to nie pozwalać tutaj, na miejscu – tam to my jesteśmy gośćmi
“Tutaj” natomiast bądźmy gospodarzami, a nie parobkami

“Absolutnie nie mam problemów z kulturami, które szanują naszą kulturę czy europejskie obyczaje i tak samo jak tam bym pojechał, to bym szanował ich obyczaje.”

Widzisz… kulturę wynosi się z domu, a nie czeka na zasadzie “jak mi wytrzesz buty, to może i ja Tobie też wytrę”

Także powtórzę raz jeszcze: Pani Monika Soćko była tam gościem, gościem który przyjechał wziąć udział w turnieju, a nie walki o “wolność europy” czy inne hidżaby…

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Lemingi !
Matka Madzi, złoty pociąg,i co tam jeszcze ?! …aha chusta !

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Ciekawe, że ubiór skromny, zasłaniający przed wzrokiem mężczyzn ukryte piękno kobiety, która sama może zdecydować, dla kogo to piękno trzyma nazywacie skutkiem szowinizmu mężczyzn.

A z drugiej strony ubiór, który jeszcze 100 lat temu po ulicy nosiły wyłącznie ladacznice w celu zwabienia słabych mężczyzn do “dobrego produktu” dla ich żądz nazywacie wolnością kobiety od władzy mężczyzny.

Wszystko na odwrót…

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Masa ,co zależy od mody , nie wynika z wygody.
Wszystko na odwrót i! Ciekawe, że ubiór skromny, zasłaniający przed wzrokiem kobiet ukryte piękno mężczyzn, który sam może zdecydować, dla kogo to piękno trzyma nazywacie skutkiem szowinizmu kobiet.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Dokładnie. Mężczyzn też obowiązuje w Iranie skromny strój. Muszą chodzić w spodniach zakrywających całe nogi. Nie ma odkrytych klat. Kiedy sam w Isfahanie wyszedłem na ulicę w dozwolonych przecież w islamie spodniach z nogawkami lekko poniżej kolan, nawet wtedy wzbudzałem tam rodzaj poruszenia. Szybko dostosowałem się do reszty.

To kwestia kultury.

A że niektórzy w islamie z powodu stroju wzbudzają terror wśród ludzi, to już zupełnie inna para kaloszy.
Koran mówi wyraźnie – nie ma przymusu w religii. Jeśli strój jest formą wyrażania religii – a strój naśladujący ubiór arabski jest taką deklaracją – nie powinno się nikogo przymuszać do ubierania religijnego, tak jak nie ma przymusu w innych aspektach religii. Koran jest tutaj wyraźny i jasny.

Z drugiej strony w Emiratach spotkasz obok siebie kobiety i mężczyzn w Hidżabach jak i w strojach zachodnich odsłaniających wiele i nikt do więzienia za to nie wsadza. Nawet specjalnie nie reaguje. A kraj to bardzo religijny.

walirlan
Użytkownik
walirlan

@XXIRapax: O zjawiskach kulturowych jak widzę nie wiesz nic, a jeśli chodzi o czas na kurs kultury osobistej…to w twoim przypadku już jest za późno.

@Pretorian, paplasz jakieś bzdury cały czas, ani w tym nie ma żadnej merytoryki, ani żadnego sensu, tak więc panu już dziękuję za dyskusję i pozdrawiam serdecznie.

Radek
Użytkownik
Radek

Kultura jest czymś co się ma z wychowania, a nie że jest ona dostosowana do nagonek i gier politycznych. Człowiek kulturalny zachowuje się kulturalnie WSZĘDZIE, a nie tylko tam gdzie musi. I nie kieruje się prymitywnymi pobudkami, że jak Niemcom Arab coś zrobił, to ja będąc w kraju islamskim będę się zachowywał niestosownie.
Czy przyjmie się czulibyście jakby przybysze z kraju zniszczonego przez anglików odgrażali się polakom przyjeżdżając tutaj? A właśnie wiele krajów bliskiego wschodu jest bestialsko niszczonych przez “kulturę zachodu”. Pewnie też mają tam taki hejterów, co krzyczą “gwałcicie żony bandytów”…

Pretorian
Użytkownik
Pretorian

@walirlan
Jeśli masz problemy ze zrozumieniem to spokojnie – pokaż gdzie dokładnie plotę bzdury, to Ci to rozpiszę, wytłumaczę jak dziecku, może nawet rozrysuję… :)

Zasada jest jedna: Twój dom – Twoje zasady, jeśli się komuś coś nie podoba to “papa” i tyle w temacie
A jeśli masz problem z tym, że w Europie się “faworyzuje” przybyszów z krajów islamskich (mi także to przeszkadza) to nie rób z Pani Moniki jakiejś wydumanej wojowniczki o Europę tylko dlatego, że masz taki kaprys – zrób SAM porządek TUTAJ lub SAM jedź np do wspomnianego Iranu i TAM MĘŻNIE WALCZ o równość kulturową, a nie będziesz mi tu obrażał Bogu ducha winną szachistkę
Także pozdrawiam serdecznie :)
Miłego dnia :)

walirlan
Użytkownik
walirlan

niebywałe, @Pretorian,

a jednak musiałeś zaszczekać, dać swój głos ponownie. Wszystko co pleciesz od samego początku to bzdura, więc nie muszę nic ci dokładnie pokazywać i rozpisywać, chłopczyku.

Idź pobaw się do piaskownicy obrońco ucieśnionej przeze mnie szachistki, jak dobrze pójdzie to może załapiesz się na jakąś symultankę u pani Moniki, jeśli oczywiście umiesz grać w szachy, w co wątpię.

Ja wyraziłem swoją opinię na temat całej tej sytuacji. Więc marna adwokacino nie musiałeś mnie atakować personalnie. No ale widocznie miałeś taki kaprys, aby mężnie zgrywać adwokacinę Moniki Soćko, która nawet prawdopodobnie nie przeczyta ani mojego komentarza, ani twoich wypocin, które niby mają jej bronić.

Dam ci radę: idź zajmij się czymś pożytecznym, np. naucz się jak się porusza skoczek na szachownicy, jestem pewien, że pani Monika Soćko szybciej pochwali ciebie za to niż za nieudolne próby jej bronienia przed strasznym walirlanem.

A swoją drogą szkoda, że wolne media przyciągają ludzi, którzy mają problem z myśleniem. Skąd to się bierze?

Radek
Użytkownik
Radek

@walirlan
Nie rób onetu z tego portalu. Naprawdę kultura wypowiedzi na tym portalu jest na wyższym poziomie. Jeżeli szukasz ludzi na swoim poziomie, to jest dużo innych portali.

walirlan
Użytkownik
walirlan

@Radek,

no właśnie to sam udowodniłeś swoim komentarzem :-) Dołącz do swojego kolegi, Pretoriana, i idź bawić się z nim w najbliższej piaskownicy. Jak widzę to nawet nie dorosłeś do onetu i pudelka.