Firma przeprasza za czarne figurki do gry, bo są „rasistowskie”

Opublikowano: 06.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1927

Niemieckie przedsiębiorstwo Hans im Glueck zamierza dokonać w grze z serii „Marco Polo”. Kontrowersje wśród tak zwanych działaczy dekolonizacyjnych miał bowiem wzbudzić fakt, że pojawiają się w niej czarne figurki. Ich zdaniem mogą one kojarzyć się z czarnymi niewolnikami, dlatego producent gier musiał pokajać się i wprowadzić odpowiednie zmiany.

W grze planszowej „Poza Tebami” gracze mają za zadanie dokonywać wykopalisk archeologicznych w Egipcie i Mezopotamii, aby następnie pokazywać znalezione artefakty na specjalnych wystawach w Europie. W „Puerto Rico” każda osoba staje się kolonistą wysyłającym swoje towary do Hiszpanii, natomiast w grze „Afryka” gracze poruszają się czarnymi figurkami i wydobywają surowce.

Szczególnie ta ostatnia gra z serii „Marco Polo” wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach. Zdaniem działaczy dekolonizacyjnych, gracze mogli kupić do pracy robotników symbolizowanych przez czarne figurki. W ten sposób producent gier planszowych mógł nawiązać do czarnych niewolników.

W związku z powyższym niemiecki producent Hans im Glueck przyznał, że figurki nie były stosowne, dlatego w kolejnych edycjach gry uwzględni zgłaszane uwagi. Dodatkowo przedsiębiorstwo zamierza w przyszłości przywiązywać większą wagę do wydźwięku swoich produktów.

Część niemieckich mediów zaczęło zastanawiać się, czy „antyrasistowska” paranoja nie poszła za daleko. „Czy wszystkie gry planszowe o wczesnokapitalistycznym podziale świata są zatem kolonialne i rasistowskie – czy też nie odtwarzają historycznych przebiegów i mechanizmów zadziwiająco dokładnie, a przez to pozwalają na wgląd i zmianę perspektywy?” – pyta niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.

Na podstawie: Interia.pl, Berliner-Zeitung.de
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.