Naukowcy przewidują katastrofalny brak wody pitnej w Azji

Opublikowano: 30.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1131

Naukowcy z uniwersytetów Pensylwanii i Teksasu oraz Uniwersytetu Tsinghua doszli do wniosku, że do połowy wieku zmiany klimatu spowodują katastrofalny niedobór słodkiej wody w Azji Środkowej. Powodem będzie topnienie śniegu i lodu na Wyżynie Tybetańskiej, która zaopatruje w wodę około 2 miliardów ludzi. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Climate Change”.

Eksperci przeanalizowali dane satelitarne dotyczące wielkości rezerw wodnych w lodowcach, a także jeziorach i podziemnych źródłach Tybetu w ciągu ostatnich 20 lat. Okazało się, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmiany klimatyczne doprowadziły do ​​wyczerpania rezerw wodnych na niektórych obszarach Tybetu o 15,6 mld ton rocznie.

Oczekuje się, że jeśli nie zmniejszy się spalanie paliw kopalnych, to możemy spodziewać się prawie stuprocentowej utraty dostępnej wody w regionach azjatyckich.

Zdjęcie: skyradar (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bboyprezes 30.08.2022 11:34

    To jeszcze Azjaci w ilości 1mld przyjdą pracować w Europie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.