Naukowcy potwierdzili zdolność świadomego śnienia

Opublikowano: 07.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Paranauka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 71

Badania przeprowadzone na uczestnikach pozwoliły potwierdzić skuteczność metody, z pomocą której można świadomie kontrolować sen. Technika wykazała się dobrą skutecznością i w przeciwieństwie do poprzednich tego typu badań nie wymaga stosowania żadnych urządzeń pomocniczych.

Świadomy sen (Lucid Dream, LD) to nic innego jak sen, podczas którego mamy świadomość tego, że śnimy. Istnieją różne metody pozwalające na wywołanie i kontrolowanie świadomego snu, jednak najważniejsze są treningi. Im wyższy stopień zaawansowania, tym łatwiej jest kontrolować i wpływać na przebieg snu.

Techniki wprowadzające w świadomy sen są bardzo różnorodne. Niektóre z nich obejmują stosowanie substancji psychoaktywnych, jeszcze inne polegają na korzystaniu ze specjalnych urządzeń pomocniczych. W przeszłości wykazano, że stymulacja mózgu prądem elektrycznym ułatwia wejście w świadomy sen. Najczęściej stosuje się jednak metody, które polegają wyłącznie na potędze naszego umysłu.

Dr Denholm Aspy, naukowiec z Uniwersytetu w Adelajdzie postanowił sprawdzić, czy połączenie różnych technik pozwoli zwiększyć skuteczność wejścia w stan świadomego snu. Zastosowano tzw. test rzeczywistości, metodę MILD oraz WBTB. W badaniach wzięło udział 169 osób.

Kombinacja trzech technik dała bardzo ciekawe rezultaty. 53% uczestników eksperymentu zdołało wejść w stan świadomego snu w okresie próbnym, zaś 17% osób uzyskiwało LD podczas każdej nocy. Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że autor badania dr Denholm Aspy nie stosował żadnych urządzeń pomocniczych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Dreaming”.

Świadome śnienie jest często stosowane np. w walce z koszmarami sennymi, ale także dla samej rozrywki. Dr Denholm Aspy ma zamiar przeprowadzać kolejne tego typu eksperymenty. Ciekawostką jest, że naukowiec sam interesuje się LD i w przeszłości uzyskiwał świadomy sen.

Zdjęcie: Hans (CC0)
Na podstawie: Psycnet.apa.org
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

LD to jest gwałcenie mózgu, umysłu i świadomości. Natura uczyniła sny nieświadome i nie wolno tego zmieniać. Świadome śnienie może wywołać depersonalizację, zmianę osobowości a nawet choroby psychiczne lub nieznane zaburzenia psychiczne!

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

@Szwęda. Można prosić o jakieś badania i artykuły naukowe na temat szkodliwości świadomego śnienia?

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Nie ma, bo to prawdopodobnie będzie potężny biznes!

Łukasz Enki
Użytkownik
Łukasz Enki

Szwęda. Jak swoje teorie opierasz na prawdopodobiebatwie , zgadywaniu i domyslaniu sie. To wsadz spbie je w dup e.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Naucz się najpierw pisać po polsku, człowieczku!

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Natura uczyniła sny świadome, które ida w parze ze zwiększoną samoświadomością. Zaprzeczanie własnym zwiększonym możliwościom to gwałt zadany naturze umysłu.

Należało by teraz zadać poważne naukowe pytanie, czy świadome śnienie jest zdolnością, z którą człowiek rodzi się, ale którą gubi w trakcie dorastania (takie są moje ograniczone obserwacje), czy to etap rozwoju umysłu od dziecięcej nieświadomości do świadomości dorosłego. Nie każdego, jak wiadomo wielu ludziom zbytnia samoświadomość ciąży.

razowy40i4
Użytkownik
razowy40i4

Wbrew naturze jest ośmiogodzinny dzień pracy brak ruchu oglądanie telewizji mieszkanie w betonowym mieście czy cały model gospodarczo ekonomiczny oparty na rywalizacji i wyzysku … więc może właśnie jest tak jak masa… sugeruje że tę zdolność po prostu zatracamy
według mnie prawdopodobnie przez odejście od natury …
Niejednokrotnie zdarza mi się śnić do pewnego stopnia świadomie i nie uważam żeby było to coś złego …
Np. W południowej afryce uważa się że taki sen ma wartość terapeutyczną i wywołuje się go za pomocą korzenia snów …

https://www.magicznyogrod.pl/afrykanski_korzen_snow.html

A tu opinie użytkowników …
https://www.magicznyogrod.pl/afrykanski_korzen_snow.html