Naukowcy odtworzyli muzykę ze świadomego snu

Opublikowano: 08.09.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Nauka i technika, Paranauka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1670

Wyobraź sobie, że zaraz po przebudzeniu możesz słuchać muzyki z twojego snu. Być może wkrótce stanie się to rzeczywistością dzięki niedawnemu przełomowemu badaniu przeprowadzonemu przez zespół REMspace. Startup prowadzony przez założyciela Michaela Radugę twierdzi, że z powodzeniem przeniósł muzykę ze snów do świata na jawie.

Podstawą badań był świadomy sen – zjawisko, w którym człowiek w stanie snu jest świadomy siebie, a nawet może kontrolować jego aspekty. Do udziału w badaniu pilotażowym zrekrutowano czterech ochotników, którzy mieli wcześniejsze doświadczenia ze świadomymi (świadomymi) snami.

Aby osiągnąć pożądany stan snu, ochotnicy spędzali w laboratorium aż do trzech nocy. Przed pójściem spać uczono ich napinać mięśnie ramion w rytm słynnego intro Queen „We Will Rock You”. Rytm ten posłużył za motyw muzyczny, który później próbowano przekazać badaczom podczas świadomego snu.

Wykrywanie ruchów podczas snu okazało się trudnym zadaniem, ponieważ osoba zwykle doświadcza paraliżu podczas snu. Aby pokonać tę przeszkodę, naukowcy wykorzystali elektromiografię – technikę rejestrującą sygnały elektryczne z impulsów nerwowych wysyłanych do mięśni.

Podczas badania naukowcy zarejestrowali siedem świadomych snów, w sześciu z nich ochotnicy wykonali rytm „We Will Rock You” mięśniami ramion. Jednak ze względu na słaby sygnał rytm muzyczny udało się rozróżnić jedynie w trzech przypadkach, zarówno podczas nagrywania, jak i w czasie rzeczywistym.

Pomimo niewielkiej skali badania autorzy uważają, że służy ono jako „weryfikacja koncepcji przeniesienia melodii ze snów do rzeczywistości”. Są entuzjastycznie nastawieni do przyszłych możliwości tej technologii.

Rainbow mówi: „Przesłaliśmy ze snu prostą melodię, aby zademonstrować jej potencjał. W rzeczywistości nie ma znaczących ograniczeń co do złożoności melodii. Wkrótce będziesz mógł odkryć we śnie genialne kompozycje i natychmiast je nagrać”.

Autorzy przyznają, że istnieje kilka zastrzeżeń do ich pracy, w tym brak możliwości dostrojenia nut podczas świadomego snu. Nie przeszkadza to jednak REMspace w pracy nad ambitnymi pomysłami. Planują wypuścić do 2024 roku urządzenie, które pomoże ludziom wkraczać w świadome sny, nagrywać melodie ze snów i spełniać inne „tajne funkcje”, które nie zostały jeszcze ujawnione.

Raduga podkreśla wielkość wizji zespołu, stwierdzając: „Takie podejście do wykorzystywania ludzkiego potencjału mogłoby w przyszłości umożliwić nam konkurowanie ze sztuczną inteligencją”.

Chociaż badanie to daje wgląd w możliwości przeniesienia muzyki ze snu do rzeczywistości, potrzebne są dalsze badania i rozwój. Jednak perspektywa możliwości uchwycenia i cieszenia się melodiami, o których marzymy, jest niewątpliwie przyjemna.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Dreaming”.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.