Nauczyciele przymuszani do “wolontariatu”

Opublikowano: 17.12.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 946

Likwidacja godzin karcianych miała uwolnić nauczycieli od wykonywania pracy za darmo, ale w praktyce niewiele się zmieniło. Teraz nauczyciele są przymuszani do prowadzenia zajęć w ramach “wolontariatu”.

Obowiązujące do 1 września br. przepisy Karty Nauczyciela nakładały dla nauczycieli obowiązek poświęcania godziny lub dwóch tygodniowo na zajęcia pozalekcyjne. Ministerstwo edukacji obiecywało, że dzięki likwidacji tych niepłatnych zajęć, będą dostawać więcej płatnych godzin na zajęcia z uzdolnionymi dziećmi. Na obietnicach się skończyło.

ZNP zwraca uwagę, że na nauczycielach wywierana jest presja, by przydzielone im ww. zajęcia wykonywali w ramach wolontariatu. Według związkowców takie działania są sprzeczne z Prawem oświatowym i “zmierzają do obejścia przepisów dotyczących czasu pracy i wynagrodzenia, a być może także uprawnień urlopowych, określonych w ustawie Karta Nauczyciela”.

“W przypadku wymuszania na nauczycielach podejmowania realizacji swoich obowiązków nauczycielskich w ramach wolontariatu mamy do czynienia z wykorzystywaniem podległości służbowej w celu zawarcia umowy zmierzającej do obejścia prawa” – pisze ZNP w opublikowanej przez siebie opinii prawnej.

Według nauczycieli umowa wolontariacka, która albo zastępuje pracę nauczyciela pracą wolontariacką, albo wymusza na nauczycielu prowadzenie zajęć w ramach wolontariatu, narusza prawo i zasady współżycia społecznego, co czyni ją “nieważną z mocy prawa”.

Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Źródło: 1917.net.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. maciek 17.12.2017 11:18

    znp to organizacja która odpowiada za uchwalenie karty nauczyciela. Znp negocjowało przepisy w taki sposób aby nauczyciele odchodzący na przedwczesną emeryturę mieli jak najlepsze warunki, a młodzi mieli sobie radzić sami. Znp poszło do ostatnich wyborów razem z lewicą pod hasłem likwidacja gimnazjów, po wyborach je bojkotując od pierwszego dnia przegranej. Znp to instytucja całkowicie niewiarygodna.

  2. MichalR 18.12.2017 08:38

    Przykrym jest że o ile zajęcia dla dzieci są prowadzone o tyle zajęcia dla zdolnych istnieją tylko w teorii. W teorii na każde dziecko z dysfunkcjami statystycznie powinno przypadać tyle samo dzieci szczególnie uzdolnionych jednak nawet nikt nie wysyła tych dzieci do poradni żeby to oficjalnie weryfikować. Zdolne dziecko nie ma problemów to i po co interweniować. To jest przerażające.

  3. MichalR 18.12.2017 08:40

    A co do dzieci z orzeczeniem z poradni – idą za nimi godziny lekcyjne więc nikt za darmo nie musi robić. Gorzej że dla szkoły nie istnieje obowiązek zorganizowania zajęć pozalekcyjnych jak chociażby kółko teatralne czy językowe. W tym momencie jest to dobra wola nauczycieli

  4. maciek 21.12.2017 21:33

    @MichalR

    jesteś nie na czasie, albo masz dziecko w zacofanej szkole. Nauczyciel po lekcjach prowadzi przede wszystkim koła zainteresowań a nie koła wyrównawcze. Jeżeli chodzi o lekcje indywidualne to wchodzą nowe przepisy i teraz uczeń z potrzebami ind. będzie wrzucony w ramach integracji do grupy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.