Narodowy Czempion Zidiocenia

Opublikowano: 09.09.2022 | Kategorie: Media, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1053

Jacek Kurski spadł ze stołka ku uciesze mediów. Obwiniono go o upadek mediów publicznych. Ich profesjonalną degradację, porzucenie misji edukacyjnej i kulturalnej. Bądźmy jednak sprawiedliwi, nie tylko on się tam zasłużył.

Kiedy w 2015 roku PiS zdobył władzę, grono jego parlamentarzystów zadeklarowało plan naprawy mediów publicznych. Najgłośniejsi byli parlamentarzyści, dawni dziennikarze. Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka. Diagnozę choroby mediów publicznych mieli słuszną. I terapię, jaką zaproponowali, też słuszną była. Ale potem doszło do realizacji.

Fundamentem działania mediów publicznych jest system ich finansowania. W Polsce media publiczne, czyli TVP i Polskie Radio, finansowane są z podatku. Zwanym „abonamentem radiowo-telewizyjnym”, aby oszukać płatników. Ponieważ z roku na rok coraz mniej ściągano go, to TVP i Polskie Radio musiały dorabiać sobie płatnymi reklamami. Aby pozyskać ich jak najwięcej, media publiczne musiały emitować coraz więcej głupich programów. Bo takie najłatwiej przyciągają widzów i reklamodawców.

W efekcie w TVP coraz mniej było „publicznej misji”, czyli programów edukacyjnych i kulturalnych, a głupich coraz więcej. Najgorzej miało Polskie Radio, bo tam głupota nie wabiła reklamodawców jak w telewizjach. W efekcie TVP stawała się telewizją krypto komercyjną, ścigającą się w zdobywaniu reklam z nadawcami czysto komercyjnymi, jak TVN i Polsat, utrzymującymi się jedynie z reklam. Wtedy też Rada Programową TVP, której byłem członkiem, a nawet jej wiceprzewodniczącym, gromko potępiała kolejnych prezesów TVP za zdradzanie publicznej misji z ohydną komerchą.

Aby zlikwidować ten patologiczny system, w 2009 roku doszło do porozumienia rządzącej koalicji PO-PSL z opozycyjną SLD. Powstał projekt nowego,masowego i niskiego podatku, dzięki któremu TVP i Polskie Radio mogłyby nadawać bez konieczności łatania budżetu wpływami z reklam. Ale ówczesny premier Donald Tusk zerwał to porozumienie. Pozwolił, aby media publiczne degradowały się dalej. Dlatego z ciekawością czekałem na propozycje parlamentarzystów PiS. Niestety Czabański i Lichocka, bo oni to firmowali, nie udźwignęli intelektualnie problemu. Zaproponowali rozwiązanie najgłupsze- opłatę od każdego licznika prądu. Choć leżał dobry projekt z roku 2009. Dobry, ale wymyślony przez SLD. Ich pomysł został totalnie wyśmiany, także w PiS, i upadł. Wraz z nim upadła idea stworzenia nowoczesnego systemu finansowania mediów publicznych.

Ponieważ stary system był niewydolny, a nowego nikt w PiS już nie chciał, to władza PiS robiła to, co jedynie potrafi. Rzucała prezesowi Kurskiemu po 2 miliardy złotych rocznie plus zgodę na najgłupsze programy. Czy znacie jakiś mądry program z TVP, który powstał za czasów prezesury Jacka Kurskiego?

Prezes Kurski zastał TVP misyjno-komercyjną, a zostawił idiotycznie- komercyjną. Robił co chciał, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zdominowana przez elity PiS, tegoż programowego zidiocenia nie chciała zauważać. Teresa Bochwic, moja koleżanka z tamtej Rady Programowej, bardzo wtedy krytyczna wobec komercjalizacji TVP, teraz jako minister w KRRiT wybrała klauzulę milczenia. Media publiczne umierały powoli, jak powstanie w warszawskim getcie, za to karuzele kadrowe PiS kręciły się, i kręcą radośnie.

Autorstwo: Piotr Gadzinowski
Źródło: Trybuna.info

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wojna INFO 10.09.2022 22:00

    Poza poziomem profesjanlaizmu w okłamywani i urabianiu widzów ja naprawdę nie widzę różnicy między TVP, TVN czy ostatnio także Polsatem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.