Młodzi chcą zniesienia matur

Opublikowano: 23.05.2023 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1536

W Poznaniu odbyła się konferencja inicjatywy SUSSEN pod tytułem „Znieść maturę”. Organizatorzy konferencji postulują zaprzestanie przeprowadzania egzaminu maturalnego w kolejnych latach. Podkreślają, że terminologia „egzamin dojrzałości” nieodpowiednio opisuje istotę matury.

Lider regionu, Patryk Szukała, podczas konferencji stwierdził, że matura jest rodem z XIX wieku. Polega na rozwiązywaniu zadań zamkniętych i pisaniu odpowiedzi pod klucz. Nie sprawdza kreatywności, tylko posłuszeństwo.

Egzamin maturalny pełni trzy główne funkcje: rankingowanie szkół średnich, selekcję na uczelnie oraz sprawdzanie wiedzy.

Organizatorzy konferencji uważają, że wszystkie te funkcje są realizowane wadliwie. Matura jest zbiurokratyzowanym tworem, oddalonym od realiów edukacji wyższej i wymagań rynku pracy.

W trakcie konferencji przedstawiono wiele alternatywnych rozwiązań, które mogą zastąpić obecny system maturalny, takie jak:

– egzaminy na wzór zawodowych, realizowane w dowolnym momencie i na dowolnym etapie edukacji

– egzaminy wstępne organizowane przez uczelnie, dostosowane do specyfiki programu studiów

– systemy certyfikacji akademickiej (SAT, FC, TELC), które już działają na rozwiniętych rynkach edukacyjnych, np. egzamin SAT zyskał dużą popularność w Stanach Zjednoczonych.

Ostatni mówca podkreślił, że celem inicjatywy SUSSEN nie jest likwidacja egzaminów, lecz zastąpienie państwowej matury rynkiem konkurujących modeli sprawdzania wiedzy. Organizatorzy chcą, aby szkoły były autonomiczne i mogły same decydować o formach egzaminowania.

Jak stwierdził przedstawiciel SUSSEN (Strajk Uczniowski Sprzeciwiający się Systemowi Edukacji Narodowej), ludzie są różni, dlatego narzucanie im jednolitego egzaminu maturalnego jest pozbawione sensu. Młodzi opowiadają się za całkowitą likwidacją państwowej matury, co obejmowałoby przepisy „Ustawy o systemie oświaty” dotyczące artykułów 44zzb do 44zzz.

Konferencję zakończył symboliczny pogrzeb matur. Podczas uroczystości jeden z uczestników zagrał na trąbce Marsz Żałobny, jako gest sprzeciwu wobec państwowych matur.

Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Admin WM 23.05.2023 11:11

  Popieram. Matura to jakaś abstrakcja. Przy przyjmowaniu na studia powinien być egzamin wyłapujący ludzi uzdolnionych w danej dziedzinie. Brak matury to „zakaz wstępu na wyższe uczelnie”, mimo ukończenia szkoły średniej.

 2. Stary Kulas 23.05.2023 14:18

  “Nie sprawdza kreatywności, tylko posłuszeństwo”
  No i przecież o to chodzi. Nie można pozwolić by wyższe wykształcenie (i być może ważniejsze stanowiska) zdobywali ludzie nie nauczeni ślepego posłuszeństwa. Dzisiejsza młodzież jest tak mało inteligentna, że nawet tak podstawowej prawdy nie rozumie. Nie wróży to dobrze przyszłości Narodu.

 3. Kazma 23.05.2023 17:37

  W ogóle po co jakiekolwiek egzaminy, przecież w trakcie studiów są te tam zaliczenia czy coś, które weryfikują postępy lub brak postępów studenta. I tak bardzo wielu ludzi przekonuje się o tym czego powinien się uczyć dopiero na studiach i często zmienia kierunek itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.