Podejrzenie wycieku tematów maturalnych

Opublikowano: 09.06.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1434

Wczoraj ruszyły egzaminy maturalne. Uczniowie zdawali egzamin pisemny z języka polskiego, pojawiły się jednak podejrzenia, że jeden z tematów rozprawki na maturze mógł zostać ujawniony przed rozpoczęciem egzaminów.

Jak informuje Polsat News, wczoraj od 7 rano odnotowano w wyszukiwarce Google gwałtowny wzrost zapytań dotyczących „Wesela”. Internauci z Podlasia wyjątkowo intensywnie wpisywali dziś rano w wyszukiwarkę frazy „wesele elementy fantastyczne”, co pozakazuje wykres aktywności w sieci w Google Trends. I właśnie taki temat pojawił się jakiś czas później na arkuszach maturalnych z języka polskiego. Maturzyści mieli za zadanie napisać rozprawkę o elementach fantastycznych w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.

Sprawą ewentualnego przecieku tematów przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego zajmie się Centralna Komisja Egzaminacyjna. „Na razie wiemy tyle, co państwo, przyglądamy się sprawie” – powiedział w rozmowie z PolsatNews.pl dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik i dodał, że CKE przeanalizuje doniesienia o przeciekach.

Jak poinformowało Radio Zet, CKE przekaże sprawę możliwych przecieków tematów maturalnych policji. „W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych” – poinformował w dyrektor CKE w oświadczeniu, przekazanym Radiu Zet.

Tegoroczne matury odbywają się w cieniu epidemii koronawirusa i nałożonych w związku z nią ograniczeń. Egzaminy maturalne ze względu na epidemię koronawirusa zostały przesunięte, wystartowały wczoraj i potrwają do 29 czerwca. Największą rewolucją jest rezygnacja z części ustnej egzaminów. Będzie taka możliwość dla osób, które mają zamiar kontynuować naukę na zagranicznych uczelniach, gdzie wymagane są też wyniki egzaminów ustnych. W rubryce z wynikami matury ustnej pojawi się zapis: „W 2020 r. egzaminu nie przeprowadzano”.

„Około 272 000 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej: język polski, matematyka, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej” – czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Po raz pierwszy egzaminy odbędą się w nowej rzeczywistości. Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali w tej sprawie wytyczne. Z nowości wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa, odległość między ławkami minimum 1,5 m, dezynfekcja ławek i krzeseł, posiadanie własnych przyborów pomocniczych (linijka, kalkulator, cyrkiel), pilnowanie, żeby przed i po egzaminach uczniowie nie gromadzili się w grupach.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jack Ravenno 09.06.2020 11:13

    Nowa rzeczywistość. Tfu!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.