Miliony wysiedlonych za przekonania religijne

Opublikowano: 31.07.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 665

Departament Stanu USA w swoim sprawozdaniu na temat Międzynarodowej Wolności Religijnej informuje, że rok 2013 był rokiem największego przemieszczenia wspólnot religijnych. Niemal w każdym zakątku świata, miliony chrześcijan, muzułmanów, hindusów oraz reprezentujących szereg innych wyznań, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów ze względu na ich przekonania religijne.

W Syrii, jak i w większości innych państw na Bliskim Wschodzie, obecność chrześcijan staje się cieniem swojej dawnej potęgi. Po trzech latach wojny domowej, setki tysięcy ludzi uciekło z kraju przed przemocą popełnianą przez rząd i grupy ekstremistyczne. W mieście Homs liczba chrześcijan zmalała do zaledwie w 1000 z około 160 000 przed konfliktem.

W Republice Środkowej Afryki, powszechne bezprawie i nagły wzrost przemocy na tle religijnym pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami rzekomo spowodowała co najmniej 700 zgonów w Bangi w samym grudniu 2013 r. i przemieszczenie ponad miliona ludzi w całym kraju w ciągu roku – czytamy w raporcie. W Egipcie zorganizowane grupy atakowały i plądrowały kościoły i chrześcijańskie domy . Pod wodzą islamskich radykałów często dochodzi do aktów przemocy, zastraszania, wymierzania kar wobec chrześcijan a nawet wypędzeń. Według raportów organizacji pozarządowych, ataki na chrześcijan w dniach 14–17 sierpnia napastnicy zaatakowali co najmniej 42 kościoły w różnych guberniach, ataki także dotyczyły szkół, domów dziecka i innych obiektów chrześcijańskich. Przemoc doprowadziła do ​​grabieży i zniszczenia co najmniej 37 kościołów oraz śmierci co najmniej sześciu chrześcijan, którzy zostali zabici z powodu religijnej tożsamości.

W Nigerii, ofiary i łamanie praw człowieka związane są z atakami organizacji Boko Haram i kontrofensywą rządową. Boko Haram zabiło ponad tysiąc osób w ciągu roku. Grupa przejęła kontrolę nad szerokim wachlarzem miejsc cywilnych, w tym chrześcijańskich i muzułmańskich, kościołów i meczetów, często zabijając wiernych podczas religijnych obrzędów lub bezpośrednio po. Rząd federalny był nieskuteczny w zapobieganiu przemocy. Tylko od czasu do czasu ścigano i karano osoby odpowiedzialne za nadużycia, związane z wolnością religijną lub w odpowiedzi na brutalne ataki, które związane były z naruszeniami praw człowieka i ofiarami cywilnymi. Ponad 10 tys. ludzi uciekło do państw sąsiednich jako uchodźcy, obawiając się zarówno Boko Haram, jak i brutalności wojska.

Wśród państw poradzieckich raport wymienia Tadżykistan, który jest jedynym krajem na świecie, w którym prawo zabrania osobom poniżej 18 roku życia, udziału w publicznej aktywności religijnej.

W Rosji, rząd skorzystał z nowego prawa przeciwko „ekstremizmowi” oraz poprawki do istniejących przepisów w celu dalszego ograniczenia działalności członków mniejszościowych grup religijnych. W tych ramach wprowadzono dla cudzoziemców zakaz udziału w organizacjach religijnych. Natomiast w Azerbejdżanie, rząd nie podjął żadnych kroków prawnych w celu wdrożenia dyrektywy zakazującej dziewczynkom w szkołach podstawowych i średnich nosić hidżab, czyli chusty.

Autor: B. Mroczkowski
Na podstawie: www.panarmenian.net
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.