Metal zamiast ropy i węgla

Opublikowano: 14.12.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1161

Sproszkowane metale mogą stać się realną alternatywą dla paliw kopalnych szybciej niż energia wiatrowa czy słoneczna. “Technologie produkujące czystą energię, przede wszystkim technologie słoneczne i wiatrowe, szybko się rozwijają, ale nie możemy wykorzystać generowanej przez nie elektryczności wszędzie tam, gdzie obecnie wykorzystuje się ropy naftowej czy gazu. Obecnie nie da się ich zastosować na szeroką skalę w transporcie czy handlu energią” – mówi główny autor nowych badań, profesor Jeffrey Berghorson z kanadyjskiego McGill University. “Częścią rozwiązania problemu mogą być biopaliwa, ale nie można za ich pomocą zaspokoić wszystkich potrzeb. Wodór wymaga dużych ciężkich zbiorników i jest wybuchowy, akumulatory są ciężkie, nieporęczne, a ich pojemność jest niewystarczająca do wielu zastosowań. Bardzo obiecującą alternatywą jest użycie sproszkowanych metali” – dodaje uczony.

W artykule opublikowanym w “Applied Energy Bergthorson” oraz jego zespół złożony z naukowców z McGill oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, opisują, w jaki sposób można wykorzystać sproszkowane metale do napędzania silników o spalaniu zewnętrznym. Silniki takie są szeroko stosowane do generowania energii elektrycznej w elektrowniach atomowych czy węglowych.

Spalanie sproszkowanych metali nie jest nowym pomysłem. Od setek lat używa się ich w sztucznych ogniach, a w XX wieku zaczęto wykorzystywać je w paliwach rakietowych. Niewiele jednak prowadzono badań nad właściwościami ich płomienia.
Naukowcy z McGill postanowili przyjrzeć się sproszkowanym metalom, gdyż podczas spalania tworzą utleniają się one do nietoksycznego ciała stałego, które łatwo poddać recyklingowi.

Naukowcy wykazali, że płomień z takich metali można ustabilizować za pomocą niewielkich cząstek zawieszonych w powietrzu. Ich płomienie są podobne do tych ze spalania paliw węglowodorowych. Gęstość mocy i energii silników napędzanych metalowymi paliwami powinna być podobna do osiągów silników, które wewnętrznie spalają paliwa kopalne, czytamy w artykule. Zdaniem naukowców podstawowym metalowym paliwem powinno być żelazo. Obecnie na świecie produkuje się miliony ton sproszkowanego żelaza. Jest ono dobrze poznane, łatwo poddaje się recyklingowi, a nowe technologie umożliwiają wytop żelaza bez emisji CO2.

Profesor Bergthoson zapowiada, że teraz jego grupa skupi się na budowie prototypowej komory spalania i połączeniu jej z silnikiem o spalaniu zewnętrznym. “Krytycznym krokiem będzie opracowanie technologii recyklingu metali, podczas którego nie będzie dochodziło do emisji CO2”, stwierdza uczony.

Współautor badań, David Jarvis, odpowiedzialny w Europejskiej Agencji Kosmicznej za nowe technologie powiedział: “jesteśmy bardzo zainteresowani tą technologią, gdyż potencjalnie pozwala ona stworzyć nowy system napędowy, do użytku w przestrzeni kosmicznej i na Ziemi. Widzimy też, że świat będzie odchodził od wykorzystywania paliw kopalnych do napędzania pojazdów. Użycie tanich paliw metalicznych, takich jak sproszkowane żelazo, to warta zbadania alternatywa dla paliw ropopochodnych. Jeśli uda się nam zaprezentować napędzany żelazem silnik o niemal zerowej emisji CO2 pociągnie to za sobą kolejne prace badawcze nad jego udoskonaleniem i obniżeniem kosztów.”

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: mcgill.ca
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. niewolnik 14.12.2015 11:22

    A energię na wydobycie i przerobienie na metal oraz sproszkowanie weźmiemy z elektrowni opalanych węglem.

  2. kozik 14.12.2015 12:11

    Sprawę sproszkowanych metali jako źródła wodoru/energii poruszał prof. Dakowski w swojej książce “O energetyce dla użytkowników oraz sceptyków”.
    Pył żelazny pięknie pali się na powietrzu, a nawet wybucha.

    Natomiast idea nietrującej produkcji proszków metali mocno mi pachnie fundacją Keshe – oni już tworzyli takie “rewolucyjne” wynalazki do otrzymywania czystej energii.
    BTW. ktoś pokusił się o zrobienie/kupno ich ostatniego generatora, czy raczej odrobialiście zadania domowe z fizyki?

  3. Blacha 14.12.2015 17:42

    Czytając o sproszkowanym metalu przypomniała mi się kwestia z silnikiem na czarny proch. Ponoć ów silnik nie powstał (jeszcze) gdyż konstrukcja nie jest prosta. To samo może być i w tym przypadku.
    Zawsze można się dopatrywać drugiego dna, czyli ropna kasta dopilnowała aby nie mieć konkurencji a więc i z metalem może być to samo.

  4. Czejna 14.12.2015 18:28

    – kozik
    Fundacja Keshe swietnie zaspokaja nie tylko glod ludzkosci na energie czy tez rzeczywisty glod, ale przede wszystkim na czysta technologie i to w wielu dziedzinach. Jest to, tak przez nas wyczekiwane od tylu pokolen spelnienie marzen o niezaleznosci i dobrostanie.
    Czy to prawda?
    W tym szalonym, zaklamanym i zmanipulowanym swiecie nic nie jest pewne
    i oczywiste. Majac jednak na uwadze poprzedni ich falstart, uzbrajam sie w
    cierpliwosc i czekam obserwujac. Znalazlem portal, ktory zebral potrzebna sume
    na generator i zlozyl zamowienie. Obiecali, ze po otrzymaniu go zrobia pokaz z otwarcia przesylki na zywo w necie i po tym okolo miesiacu, niezbednym ponoc dla plazmy, przekonamy sie czy to blef. Sa juz filmiki pierwszych majsterkowiczow, a i samemu przymierzam sie do zrobienia leczacego dlugopisu.
    Sadze, ze z poczatkiem roku sprawa sie wyjasni, gdyz to wtedy przesylki powinny dochodzic do pierwszych klientow.
    Czeka nas rewolucja, lub kolejne rozczarowanie.

  5. MB 14.12.2015 19:10

    @Czejna
    A który z kolei falstart masz na myśli? Bo w ciągu ostatniej dekady było ich sporo. Biorąc pod uwagę schemat dotychczasowych powodów, dla których produkcja ‘reaktorów’ była odwlekana, facet może ciągnąć w ten sposób do śmierci – niezłą niszę sobie wymyślił 😉 Nic się z początkiem 2016 nie wyjaśni, tak samo jak przez cztery ostatnie lata – mogę się założyć.

  6. Czejna 14.12.2015 21:37

    Mam na mysli ten z bodajze 2012.
    Zauwaz, ze przybywa filmikow na YT majsterkowiczow,
    ktorzy juz generatory sklecili. Osobiscie zaczne od tego
    dlugopisu bom ciekawy. Znajomy cos mowil dzisiaj, ze
    chetnie zabralby sie za generator. Zobaczymy.

  7. MB 14.12.2015 23:10

    Zobaczymy. Czyli zakładamy się o “słowo” 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.