Męska płodność dramatycznie spadła

Opublikowano: 17.11.2022 | Kategorie: Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1424

Badacze twierdzą, że z ludzką rozrodczością dzieje się coś złego. Stężenie komórek rozrodczych, jednego z kluczowych wskaźników męskiej płodności, spadło o około 50% w latach 1973-2018 w prawie wszystkich regionach świata, a nie tylko w krajach rozwiniętych, jak wcześniej sądzono. Wyniki prac opublikowano w „Human Reproduction Update”.

Według aktualnych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia około 10-15% małżeństw w krajach zachodnich nie może kontynuować rodzenia z powodu niepłodności jednego z małżonków, a odsetek niepłodnych kobiet i mężczyzn jest mniej więcej równy. Większość z nich traci płodność w wieku 40-55 lat, co wiąże się zarówno ze złymi nawykami i innymi cechami stylu życia, jak i z genetyką.

„Odnotowaliśmy poważny spadek koncentracji komórek rozrodczych, który nastąpił w ciągu ostatniego półwiecza, a w obecnym stuleciu proces ten wyraźnie przyspieszył. Co spowodowało to zjawisko, nie możemy jeszcze powiedzieć, ale można to powiązać” zarówno z naruszeniami w procesie powstawania komórek rozrodczych wewnątrz embrionów, jak i z toksynami i złymi nawykami” – powiedział Hagay Levin, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael), cytowany przez służby prasowe uniwersytetu.

Pięć lat temu izraelscy lekarze stwierdzili, że w rozwiniętych krajach Zachodu, a także w Rosji, Meksyku i Australii spada dzietność. W swojej nowej pracy izraelscy naukowcy i ich koledzy z USA, Brazylii i Europy uzyskali podobne dane dla dużej liczby krajów położonych w Afryce, Ameryce Łacińskiej, a także w Azji Zachodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej. W tym celu naukowcy przeanalizowali dane dotyczące męskiej płodności, które zostały zebrane przez badaczy i lekarzy w tych krajach w latach 1973-2018.

W sumie profesor Levin i jego współpracownicy przeanalizowali ponad osiemset prac naukowych, których autorzy w taki czy inny sposób poruszali problematykę męskiej niepłodności i przeprowadzali odpowiednie pomiary praktyczne. W sumie naukowcom udało się pozyskać dane z kilkuset pomiarów stężenia męskich komórek rozrodczych, które prowadzono w krajach trzeciego świata na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Analiza wykazała, że ​​stężenie komórek rozrodczych zmniejszyło się nie tylko wśród mieszkańców krajów zamożnych i wysoko rozwiniętych, ale także niemal w pozostałej części świata. Średnio wskaźnik ten spadł o 50%, a od 2000 roku zaczął spadać o 2,64% rocznie, czyli ponad dwukrotnie w stosunku do poprzednich wskaźników (1,16% w latach 1973-2000).

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Dandi1981 17.11.2022 18:15

  To jak taka bezplodnosc to z 20 lat temu bylo 6 mld ludzi a teraz 8 mld.

 2. Murphy 18.11.2022 10:16

  @Dandi1981: Widocznie ci co nie mają problemu nadrabiają z nawiązką.

 3. Rozbi 19.11.2022 02:12

  @Dandi 1981.
  Rok 1974 – 4 miliardy
  Rok 1986 – 5 miliardów
  12 lat – wzrost o 25%

  Rok 1998 – 6 miliardów
  12 lat – wzrost o 20%

  Rok 2010 – 7 miliardów
  12 lat – wzrost o 16,6%

  Rok 2022 – 8 miliardów
  12 lat – wzrost o 12,5%

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.