Finansowanie in vitro – piłka po stronie Dudy

Opublikowano: 11.12.2023 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1209

Senat RP poparł finansowanie in vitro z budżetu państwa. Teraz decyzję podjąć musi prezydent Duda. „Pan Andrzej Duda wielokrotnie deklarował chęć wsparcia polskich rodzin i podpisanie tej ustawy to najlepszy sposób, aby je okazać” – oceniła wicemarszałkini Senatu z ramienia Lewicy Magdalena Biejat.

W piątkowym głosowaniu Senat RP poparł ustawę obywatelską, która zakłada finansowanie procedur in vitro z budżetu państwa. Teraz decyzja należy do prezydenta Andrzeja Dudy, który ma opcje podpisania ustawy, zawetowania jej lub skierowania do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa nakłada na ministra zdrowia obowiązek stworzenia i wdrożenia programu polityki zdrowotnej skupiającego się na leczeniu niepłodności. Program ten ma obejmować różne procedury medyczne wspierające prokreację, w tym techniki zapłodnienia pozaustrojowego. Dla realizacji tego przedsięwzięcia, z budżetu państwa przeznaczona ma zostać kwota co najmniej 500 mln zł rocznie.

W głosowaniu za ustawą 59 senatorów opowiedziało się za nią, 23 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Wcześniej izba nie poparła wniosku grupy senatorów PiS o odrzucenie ustawy.

Pragnienie posiadania potomstwa jest czymś wpisanym w samą naturę człowieka. Niestety, z wielu przyczyn nawet ponad 20 procent par nie może doczekać się dziecka. Każdy ma prawo do szczęścia, a pomocne w tym może być in vitro. Tyle że pary, które chcą założyć rodziny, nie mogą tego zrobić, ponieważ ich po prostu na to nie stać.

PiS przez 8 lat rządów nieskutecznie próbował zwiększyć dzietność w Polsce, ale z przyczyn ideologicznych nie wspierał in vitro. W grudniu 2015 roku Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia, skasował program finansowania in vitro z budżetu państwa.

W odpowiedzi na to, w polskich samorządach uruchomiono lokalne programy in vitro. Częstochowa pod rządami lewicowego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka była prekursorem tego rozwiązania. „Byliśmy pierwsi i była to odpowiedź na potrzeby mieszkańców naszego miasta. Efektem naszego programu jest 78 dzieciaków: 40 dziewczynek i 38 chłopców” – komentował podczas konferencji prasowej w Sejmie Matyjaszczyk, dodając, że program kosztował 1 mln 300 tysięcy zł. „Jestem dumny z mieszkańców Częstochowy, którzy wspierają nas w tych działaniach, niezależnie od tego, jakie są ich poglądy polityczne czy światopogląd. Oni wiedzą, że za in vitro stoi szczęście wielu rodzin” – dodał.

W Polsce mamy półtora miliona par, które mają problem z niepłodnością, którym Lewica obiecała pomoc. „Dotrzymaliśmy słowa i uchwaliliśmy w Sejmie finansowanie zabiegów in vitro z budżetu państwa” – mówiła w Sejmie senatorka Magdalena Biejat. To efekt umowy koalicyjnej i przyjęcia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. „A co robi PiS? Wnosi o odrzucenie tej ustawy w całości” – poinformowała.

„Myśleliśmy, że tego nie będzie, ponieważ premier Morawiecki zapewniał, iż jest zwolennikiem in vitro, ale jednak nie i to jest prawdziwe oblicze PiS-u” – ocenił senator Wojciech Konieczny.

Co zrobi z tą ustawą prezydent? „Pan Andrzej Duda wielokrotnie deklarował chęć wsparcia polskich rodzin i podpisanie tej ustawy to najlepszy sposób, aby je okazać”– oceniła senatorka Biejat. Jak podkreśliła, prezydent oraz PiS deklarowali chęć walki z kryzysem demograficznym i ma nadzieję, że „prezydent stanie po stronie rodzin, a nie ideologii i tę ustawę podpisze”.

„Prezydent szczególnie powinien myśleć o tych młodych ludziach, którym niedane jest szczęście zostania rodzicem” – stwierdził senator Wojciech Konieczny.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stanlley 11.12.2023 12:22

    A podręczniki dla dzieci poprawią? Bo z tego co pamiętam to w starszych klasach dało się wyczytać że ci z “probówki” (takich słów tam użyli) to nie ludzie…

  2. wojtek 11.12.2023 20:04

    Dlaczego nikt prosto nie mowi ze in wiadro jest zwyczajnie śliskie etycznie a jego zwolennicy to ci dla których aborcja to taka późniejsza antykoncepcja

  3. emigrant001 11.12.2023 23:22

    i duża hawajska dla każdego:) budżet wytrzyma:) najłatwiej wydaje się pieniądze podatników:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.