Łotwa „odcina się” od języka rosyjskiego

Opublikowano: 22.06.2018 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 730

Łotewski sejm zabronił wykładania w języku rosyjskim na prywatnych uczelniach i w prywatnych koledżach.

W czwartek łotewski sejm przyjął w ostatnim czytaniu poprawki do ustawy o uczelniach przewidujące zakaz wykładania w języku rosyjskim w prywatnych szkołach wyższych i koledżach — przekazuje korespondent Sputnika.

Ustawę ma teraz zatwierdzić prezydent. W ubiegłym roku około jednej trzeciej studentów na prywatnych uczelniach zdobywało wykształcenie w języku rosyjskim. Na Łotwie obowiązuje jeden język państwowy — jest nim łotewski. Rosyjski, który jest językiem ojczystym dla 40% mieszkańców, posiada status języka obcego.

Projekt ustawy został przygotowany przez ministerstwo nauki i oświaty. Po 1 stycznia 2019 roku przyjmowanie studentów na programy z językiem rosyjskim zostanie zakazane.

Ponieważ państwo reguluje kryteria realizacji programów nauczania i kryteria ich akredytacji, ma też prawo decydować, w jakim języku realizowane są te programy — przekazało ministerstwo.

Nauki na uniwersytetach nadal można będzie pobierać w jednym z języków UE. Na państwowych łotewskich uczelniach wykładanie w językach UE możliwe jest tylko w poszczególnych przypadkach — dla zagranicznych studentów i w ramach programów objętych umowami o współpracy międzynarodowej. Zagraniczni studenci mają przy tym obowiązek uczenia się języka łotewskiego, jeśli nauka trwa ponad sześć miesięcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 22.06.2018 23:48

    Ciekawe czy mozna wyrazic po łotewsku jakieś zagadnienie techniczne lub podobne nie popadając w śmieszność…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.