Laburzyści wycofają się z surowych przepisów imigracyjnych?

Opublikowano: 29.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1198

Już w kwietniu w Wielkiej Brytanii wejdą w życie nowe przepisy imigracyjne, które zwiększą próg zarobków zarówno dla imigrantów chcących wjechać do Wielkiej Brytanii w ramach programu Skilled Worker Visa, jak i dla imigrantów już pracujących na Wyspach, a chcących sprowadzić do siebie rodzinę. Laburzyści zdecydowali jednak, że po dojściu do władzy poddadzą nowe przepisy w prawie imigracyjnym stosownej rewizji.

Według sporej części laburzystów, zmiany w prawie imigracyjnym, które wejdą w życie już w kwietniu, są zbyt restrykcyjne. I mogą one doprowadzić do jeszcze większych braków siły roboczej w obszarach wrażliwych, takich jak w szczególności opieka społeczna. Przypomnijmy bowiem, że z dniem 4 kwietnia podwyższeniu ulegnie próg zarobków dla imigrantów starających się o przyznanie wizy w ramach programu Skilled Worker Visa. Dotychczas próg dla wykwalifikowanych imigrantów wynosił 26 200 funtów. Ale już za kilka tygodni wzrośnie on do 38 700 funtów. Z kolei 11 kwietnia podwyższony zostanie także próg zarobków zezwalający imigrantom na ściągnięcie na Wyspy rodziny. Obecnie próg ten wynosi 18 600 funtów rocznie. Ale w połowie kwietnia wzrośnie on do 29 000 funtów rocznie. Natomiast w najbliższej przyszłości próg zarobków zezwalających na sprowadzenie rodziny w ramach wizy rodzinnej wzrośnie do 34 500 funtów, a w 2025 r. – do 38 700 funtów rocznie.

„Zniechęcanie tysięcy zagranicznych pracowników i ich rodzin do przyjazdu do Wielkiej Brytanii to najnowszy przykład prowadzenia przez rząd szkodliwej polityki gospodarczej. Tylko dlatego, że rząd chce zrobić wrażenie, że twardo postępuje ws. imigracji. Migranci mają kluczowe znaczenie dla Londynu, gospodarki i usług publicznych kraju” – w takich słowach politykę torysów i najnowsze zmiany w prawie imigracyjnym skomentował niedawno burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Partia Pracy zapowiedziała właśnie, że po dojściu do władzy (a z sondaży wynika, że jest to niemal pewne), zwróci się do komitetu Migration Advisory Committee o zweryfikowanie podwyższonych wymagań w zakresie zarobków dla imigrantów starających się o pracę w Wielkiej Brytanii. A także o zweryfikowanie, jak ograniczenie możliwości sprowadzenia rodziny na Wyspy może odbić się na pracownikach z zagranicy. I ogólnie na ich wolę pozostania i świadczenia usług w Wielkiej Brytanii. „Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że w Wielkiej Brytanii nie będzie komu pracować w opiece społecznej lub jakimkolwiek innym zawodzie, którego tak bardzo potrzebujemy, to będzie to problem. I będziemy musieli do tego problemu wrócić” – mówi Chris Bryant, minister ds. pracy w gabinecie cieni.

Aby uzyskać wizę w ramach programu Skilled Worker Visa, należy spełnić szereg kryteriów. Osoba wnioskująca musi:

– aplikować o pracę u brytyjskiego pracodawcy, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych;

– posiadać „zaświadczenie o sponsoringu” od tegoż pracodawcy, zawierające informacje o zaproponowanym stanowisku pracy;

– aplikować o pracę w zawodzie, który znajduje się na liście zawodów kwalifikujących do otrzymania wizy;

– spełnić nowy próg dotyczący zarobków w wysokości 38 700 funtów.

Wiza w ramach programu Skilled Worker przyznawana jest na okres maksymalnie pięciu lat. Po czym trzeba się postarać o jej przedłużenie. O ile osoba zatrudniona nie zmieni pracodawcy, bo wówczas wizę trzeba aktualizować. Wiza Skilled Worker jest ściśle związana z tzw. „sponsoringiem” świadczonym przez konkretnego pracodawcę. A zatem bez posiadania wstępnej umowy w sprawie zatrudnienia wiza zwyczajnie wygasa.

O wizę w ramach programu można aplikować zarówno na, jak i poza terytorium Wielkiej Brytanii. Można się o nią ubiegać w terminie do trzech miesięcy przed datą rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii. Data ta jest podana na indywidualnym „zaświadczeniu o sponsoringu”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 30.03.2024 00:39

    UK to ciekawy przykład upadku na własne życzenie:) EU jest następne w kolejce:)
    a co zrobić z rdzennymi brytolami, gdzie co poniektórzy z pokolenia na pokolenie żyją z zasiłku i nigdy nie zarobili 38 700 funtów przez całe swoje bezużyteczne życie:) a będą usuwać z planszy tych którzy nie zarobili tyle w rok:)
    Zmierzamy w kierunku rzeźni nie widzianej nigdy dotąd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.