KRRiT straci wpływ na zarządy i rady spółek

Opublikowano: 30.12.2015 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 837

Posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt ustawy, który ma być pierwszym etapem tworzenia “mediów narodowych”. Szkoda, że tak ważne zmiany dokonują się bez uprzedniego konsultowania projektu z obywatelami.

Prawo i Sprawiedliwość już przed wyborami zapowiadała, że dokona reformy mediów publicznych i abonamentu RTV. Wizja PiS obejmuje stworzenie “mediów narodowych”, które byłyby instytucjami kulturalnymi, a nie spółkami akcyjnymi. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiadał przedstawienie ustawy o mediach narodowych, pokazał nawet jedną stronę projektu na Facebooku, ale projekt nie wpłynął do Sejmu w zapowiadanym przez niego terminie.

Dopiero wczoraj do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący mediów publicznych. Nie nazwano go jednak projektem ustawy o mediach narodowych, a więc nie jest to projekt prezentowany wcześniej przez Czabańskiego. Jest to krótki projekt nowelizacji “Ustawy o radiofonii i telewizji”, który znajdziecie TUTAJ.

Projekt ma zaledwie 2 strony. Dodano też 3-stronicowe uzasadnienie. Dotyczy sposobu tworzenia rad nadzorczych i zarządów spółek publicznej telewizji i radia. Liczebność rad ma być ograniczona i wyeliminowany będzie udział Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) jako organu regulacji rynku mediów w kreowaniu składów zarządów i rad nadzorczych medialnych spółek Skarbu Państwa.

“Projektowana ustawa stanowi pierwszy etap reformy polskich mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy poselskiego projektu podkreślają, że według Konstytucji KRRiT „stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. KRRiT jest organem regulacyjnym dla wszystkich uczestników rynku i jako taki organ powinna być bezstronna oraz działać przejrzyście. Skoro tak, to KRRiT nie powinna sprawować nadzoru właścicielskiego nad mediami publicznymi. Tak rozumują posłowie PiS.

W związku z proponowaną zmianą dojdzie do wygaszenia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych. W przypadku TVP i Polskiego Radia nastąpi to z mocy prawa, z dniem wejścia w życie projektowanej ustawy. W przypadku spółek radiofonii regionalnej będzie to następować stopniowo.

“Projektowane zmiany przyczynią się nie tylko do racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji, ale także do przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rozczarowujące jest to, że tak istotne zmiany wprowadzane są szybką ścieżką poselską, właściwie bez konsultacji społecznych. Nie od dziś wiadomo, że kierunek obrany przez PiS budzi kontrowersje. Zdaniem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) nie ma powodu, aby zmieniać struktury mediów publicznych „zorganizowane tak jak inne w Europie, na przykład telewizja francuska czy RAI”. Zdaniem EBU Polskie media publiczne funkcjonują dobrze, a rząd najwyraźniej chce mieć kontrolę nad zawartością merytoryczną tych mediów.

“Jakiekolwiek zmiany w systemie zarządzania TVP i Polskiego Radia powinny być wdrażane po dokładnej analizie i oszacowaniu skutków. Powinny być rezultatem otwartej, demokratycznej debaty” – uważa EBU.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. sandvinik 30.12.2015 08:26

    eee a z jakimi ludzmi to konsultować? tymi których to dotyczy?
    ‘przepraszam dyrektorze, czy uważa pan że ta ustawa przez którą straci pan prace jest dobrą ustawą?” no dajcie spokój
    no to może referendum? a tak-formalnie już było i nazywało się wybory-no to mają 4 lata i cześć,

  2. razowy40i4 30.12.2015 11:50

    Media na które płace abonament tak się skundliły że z niecierpliwością czekałem na taką ustawę
    z radością oglądam przerażone mordy funkcjonariuszy informacyjnych w studio – wszak Polsat ich wszystkich nie pomieści…
    część z nich będzie musiała rozejrzeć się za jakąś uczciwą robotą – jest zima więc może pójdą do śniegu 😉
    puki co jednak walczą dzielnie przekonując telewidzów że są ostatnim bastionem obiektywnego dziennikarstwa brzydzą się manipulacją a z poprzednim obozem władzy nie mieli nic a nic wspólnego …
    niezły ubaw też miałem oglądając nocne obrady sejmu gdzie wspomniana poprzednia ekipka histerycznie grzmiała z mównicy o zbliżającym się końcu niezależnych obiektywnych mediów … 😉

    oczywiście gdyby media publiczne choć w połowie spełniały swoją role był bym przeciwny grzebaniu przy ustawie która pewnie doprowadzi jedynie do zmiany profilu tuby propagandowej …
    jednak pożytek z tego będzie chociażby taki że pojawi się jakaś równowaga wszak ustawa nie będzie miała wpływu na media prywatne które za petrudolary będą dalej robić swoje …
    no i nie mogę doczekać się wielkiej czystki skompromitowanych szm….ży ‘’ dziennikarzy ‘’ – jakaś kara musi być …

  3. Szurnięty Mędrzec 30.12.2015 21:54

    Pamiętam jak podczas ogłaszania wyników ostatnich wyborów w studio dziennikarz idiota (nie pamiętam, pewnie Kraśko) śmiał się z partii KORWIN która nie przekroczyła progu wyborczego. Teraz ja się śmieję.

  4. balcer 01.01.2016 14:16

    Obiektywne media pokazałyby przed rokiem relację z 4h przesłuchania najważnieszego urzędnika w państwie, a nie kreowały wiadomości dnia z tego, że jakaś posłanka przyniosła sałatkę do ławy poselskiej.

  5. kudlaty72 01.01.2016 17:14

    Redaktorzy z „czerwonej arystokracji”

    http://www.bibula.com/?p=64760

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.