Młodzież nie korzysta z telewizji, z której my korzystamy!

Opublikowano: 13.07.2023 | Kategorie: Media, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2343

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski jest zaniepokojony tym, że młodzi ludzie przestają oglądać telewizję.

„Krajowy Instytut Mediów ma w ciągu dwóch miesięcy przedstawić nowe badania dotyczące oglądalności telewizji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nie krył w Senacie zaniepokojenia panującymi na rynku trendami. Mówił o znaczącym odpływie młodych widzów do streamingu i ostrzegał przed sztuczną inteligencją” – informuje portal „Wirtualne Media”.

Świrski w Senacie odniósł się m.in. do tego, że w zeszłym roku Polska zajęła najniższe w historii, 66. miejsce pod względem wolności mediów w rankingu Reporterów Bez Granic. Przewodniczący KRRiT twierdzi, że to „bajki z mchu i paproci”, bo wolność słowa jest niemierzalna. „Trzeba pamiętać, że rankingi tego rodzaju są robione przez różnego rodzaju organizacje, Reporterzy Bez Granic i tym podobne. Metodologia jest ich niejasna. Służą pewnym politycznym celom grup politycznych, lobby i nawet niektórym państwom. Przedstawienie Polski jako kraju, w którym nie ma wolności słowa, jest narzędziem do niszczenia polskiej reputacji w konkretnych określonych celach rozmaitych lobby, grup politycznych, a także państw” – powiedział.

„Nie będę wchodził szerzej w te szczegóły. Wszyscy wiemy doskonale, jesteśmy dorosłymi ludźmi i mamy doświadczenie. Wiemy, że mówienie o bezstronnych, obiektywnych rankingach w celu ochrony wolności słowa to oczywiste bajki z mchu i paproci. Nie ma czegoś takiego, jak obiektywne rankingi wolności słowa. Powołują się na to państwo i niektórzy dziennikarze i wzbudzane są rozmaite paniki moralne o rzekomym braku wolności słowa w Polsce. Każdy, kto ma niespaczone sumienie i myśli w sposób niepodległy, wie, że oskarżenia o tłumienie wolności słowa, faszyzm, dyktatury są wzięte z powietrza pomysły na stworzenie alternatywnej rzeczywistości” – stwierdził urzędnik.

Ciekawe, czy Świrski, idąc tym tokiem rozumowania, stwierdziłby, że na Białorusi czy w Rosji także nie da się stwierdzić, czy istnieje tam wolność słowa, bo to przecież wartość niemierzalna.

Świrski jest także zaniepokojony tym, że młodzi ludzie odeszli od telewizji. Zdaniem urzędnika fakt, że młodzież woli korzystać z Internetu niż z telewizora, jest niepokojący. „Badanie założycielskie pokazuje tendencje, które są obecne w polskich mediach. Po pierwsze zanikająca rola telewizji tradycyjnej, tak zwanej linearnej. Zwłaszcza wśród młodzieży i najmłodszych odbiorców. Ci praktycznie telewizji linearnej już nie oglądają. Jeżeli mówimy o prawdziwych i realnych problemach polskich mediów, a nie alternatywnej rzeczywistości, to jest problem, nad którym ustawodawca powinien się bardzo nachylić. Jeżeli młodzież i osoby najmłodsze w naszym społeczeństwie, nie korzystają z telewizji, z której my korzystamy i korzysta najstarsza część społeczeństwa, to oznacza, że następuje zerwanie więzi pokoleniowej. Służą temu nowe wynalazki. Te, które już się pojawiły i będą rozwijane coraz bardziej” – zauważył szef KRRiT.

„Mówimy nie tylko o streamingu, z którego także starsze pokolenie korzysta, ale także istniejących zastosowaniach sztucznej inteligencji. Rozwija się ona eksplozywnie i każdego miesiąca przybywa około tysiąca aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Zastosowanie tego w mediach, zwłaszcza internetowych, bez nadzoru regulacyjnego spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową jakością zmian społecznych” – stwierdził urzędnik.

„Oprócz tego, że można wykorzystywać sztuczną inteligencję do nowego rodzaju uzależnień, jak są stosowane w grach komputerowych, tak samo można to przenieść na te media, których ci ludzie będą używali właśnie z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja potrafi generować obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym zgodnie z preferencjami odbiorcy. Można sobie wyobrazić, że jakieś aplikacje będą wywoływać uzależnienie młodych ludzi. Mówię o rzeczach rzeczywistych, ale nie alternatywnej rzeczywistości” – dodał.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „Wirtualne Media”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Admin WM 13.07.2023 08:44

    Po prostu politycy i państwowi urzędnicy najwyższego szczebla boją się, że partie polityczne, które reprezentują bezpośrednio lub pośrednio, tracą kontrolę nad obywatelami.

    Świrski żyje w jakiejś bańce medialnej, skoro twierdzi, że w Polsce jest wolność słowa. Nie słyszał o blokowaniu niezależnych portali internetowych przez ABW oraz niedopuszczaniu do mainsteramowej telewizji niepopularnych poglądów i osób? Wystarczy wspomnieć np. o oddolnej, pozaparlamentarnej opozycji, której przedstawiciele nie są zapraszani np. do TVP Info.

    Bardzo dobrze, że ludzie odchodzą od telewizji. Sam prawie nie oglądam, bo wolę puścić sobie w necie jakiś film bez reklam, który mnie zaciekawi i którego jeszcze nie widziałem, niż powtórki i żenujące polskie seriale, którym daleko jakościowo do najgorszych produkcji z czasów PRL-u (nazywam je „wrzaskami i gadającymi głowami”, bo pokazują głównie krzyczących ludzi i aktorów wyjaśniających, jak widz ma interpretować ich grę aktorską). Ponad 100 kanałów TV i bardzo rzadko zdarza się, by choć na jednym leciało coś ciekawego. No i te 10-20-minutowe bloki reklamowo-promocyjne. Kto to wytrzyma? W tym czasie można obejrzeć jakiś reportaż lub kreskówkę.

  2. Murphy 13.07.2023 11:27

    @Admin: Dokładnie jest jak piszesz. Jaka to konkurencja TV ma dla streamingu jeśli trzeba być na określony czas przed odbiornikiem TV, bo inaczej audycja przeleci, a w streamingu można włączyć kiedy się ma na to czas?

    Do tego jeszcze te reklamy…. Pamiętam jakie numery robili, że przed końcem filmu, gdzie już tylko napisy miały być, wrzucali reklamy. A po reklamach już tylko same napisy były. Telewizja to żadna to wygoda w dzisiejszych czasach. Pomijając fakt, że to zwykle tuba propagandowa partii takiej, czy owakiej (w zależności jaki to program).

    No i samo słowo “program” telewizyjny. Czyli gościu ubolewa, że młodzież nie będzie dawać się programować tak jak by władza chciała? No to rzeczywiście wielka szkoda…. dla władzy.

    A co do wolności słowa to jest ona wszędzie. Niestety mało jest miejsc w których za tą wolność nie płaci się słono. W Polsce niestety “rachunek” ten jest dosyć wysoki.

  3. Kazma 13.07.2023 17:13

    Ja jestem staruch ale telewizji nie oglądam od wielu lat. Jeszcze kilkanaście lat temu oglądałem niektóre programy popularnonaukowe, przyrodnicze, historyczne itp, zdarzały się całkiem ciekawe, a potem zaczęła się degrengolada także tych stacji, coraz więcej chamstwa poprzez przerywanie reklamami itd. Zmieniła się też konwencja programów, sposób ich montowania szczególnie irytujące niedokańczanie wątków, zaczynanie kilka na raz itd. Obecnie telewizja jest dla mnie po prostu nieogladalna.

  4. replikant3d 13.07.2023 19:01

    Biedak lamentuje że młodzi mają w ,,czterech literach,, propagandę i chłam medialny….

  5. Szurnięty Mędrzec 14.07.2023 07:41

    Z tej całej telewizji największą wartość edukacyjną i moralną mają bajki typu Dolina Muminków lub starsze odsłony Scobyy-Doo, nic innego nie oglądam o ile w ogóle oglądam telewizję

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.