Koralowce Wielkiej Rafy Koralowej rozrosły się najbardziej od 36 lat

Opublikowano: 07.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 839

Pokrywa koralowa na dwóch trzecich australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej osiągnęła rekordowy poziom w ciągu 36 lat -informuje Reuters, powołując się na badanie przeprowadzone przez Australijski Instytut Nauk Morskich (AIMS).

Według naukowców Wielka Rafa Koralowa jest nadal odpornym systemem i zachowuje zdolność do regeneracji po doznanych uszkodzeniach. Jednak oceanografowie są zaniepokojeni rosnącą częstością masowego bielenia koralowców.

Projekt AIMS odkrył, że średnia pokrywa twardego korala na północy rafy wzrosła z 13% do 36% w ciągu ostatnich pięciu lat. W regionie centralnym pokrycie wzrosło z 12% w 2019 r. do 33% w 2022 r.

Jednak na południu Wielkiej Rafy Koralowej, która zazwyczaj ma większą pokrywę koralowców twardych niż w pozostałych dwóch regionach, zasięg spadł do 34% w 2022 r. z 38% rok wcześniej.

Odzyskiwanie struktur rafowych następuje po czwartym masowym wybielaniu w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wzrost pokrywy jest w dużej mierze napędzany przez koralowce Acropora, które są szczególnie wrażliwe na burze, stres cieplny i trujące rozgwiazdy korony cierniowej, które pożerają kolonie koralowców, twierdzą naukowcy AIMS.

Zdjęcie: otakphoto (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.