KE ogranicza pestycydy groźne dla pszczół

Opublikowano: 26.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 333

Komisja Europejska przyjęła w piątek ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które są groźne dla pszczół. Ograniczenia wejdą w życie od 1 grudnia br.; pestycydy te będą mogły być stosowane tylko w szklarniach i po okresie kwitnienia.

W styczniu Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam). Choć w marcu zabrakło kwalifikowanej większości w głosowaniu przez kraje UE, KE ma teraz prawo sama wprowadzić ograniczenia. Ograniczenia popierała Polska.

“Dzisiejsze przyjęcie (ograniczeń) stanowi kolejny krok milowy w kierunku ochrony pszczół, które nie tylko produkują miód, ale też są odpowiedzialne za 80 proc. zapyleń” – oświadczył komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg.

Ograniczenia w użyciu szkodliwych dla pszczół pestycydów na razie będą obowiązywać dwa lata. “Jeśli kraje członkowskie dostarczą nowe dane (naukowe), ograniczenie może zostać zrewidowane” – powiedział rzecznik Borga, Frederic Vincent.

Ograniczenia będą dotyczyć zaprawiania nasion, stosowania do gleby (w postaci granulek) i na leczenie dolistne roślin i zbóż (z wyjątkiem zbóż ozimych), które są atrakcyjne dla pszczół. Chodzi m.in. o uprawy i nasiona kukurydzy, bawełny, rzepaku i słonecznika. Pestycydy te będą nadal mogły być stosowane w szklarniach i do upraw na polach po okresie kwitnienia.

Ograniczenia wchodzą w życie od grudnia, by dać czas rolnikom na zużycie już zakupionych pestycydów.

Kraje członkowskie muszą wycofać lub zmienić udzielone autoryzacje na stosowanie częściowo zakazanych pestycydów najpóźniej do 30 września br.

Autor: Julita Żylińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jestemtu
Użytkownik
jestemtu

A o smugach chemicznych to już nie trzeba wspominać, bo są nie szkodliwe dla pszczół.

ninjas84
Użytkownik
ninjas84

No tak ograniczają to co sami wprowadzili , a mu mamy być za to wdzięczni??? żenada…

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

realista dodaj tylko że w twojej rzeczywistości i wszyscy się z tobą zgodzą…może poza paroma panami zajmującymi się programami modyfikacji pogodowych…ale to nie jest jeszcze dowód

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

mogła bym tu wkleić mnóstwo linków ale po co każdy ma swoją wyszukiwarkę, to i tak nie są dowody dla prawdziwych realistów :) poza tym nie mam zamiaru się kłócić dla kogoś nie ma a dla kogoś http://coto2.wordpress.com/2010/07/28/case-orange-60-years-of-geoengineering-goes-into-hyperdrive-as-%E2%80%98plan-b%E2%80%99/

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Całkiem możliwe, bo dosięgały by też ludzi, którzy je rozpylają, ale skąd taka pewność? :)
Bo fakt że jeśli chodzi o depopulacje biedoty, lepsze są szczepionki no i szczególnie tania masowa żywność, ograniczanie opieki zdrowotnej itp. Uderza to tylko w nią, a powietrzem oddychają wszyscy.
Chyba że te smugi rozpylają reptilianie :)

aZyga
Użytkownik
aZyga

@Lakszm jak znajdziesz to wklej dowody na TEORIĘ ewolucji, realista na pewno się zgodzi ;D