Japonia zatwierdza plan zrzutu ścieków z Fukushimy do morza

Opublikowano: 21.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1468

Japoński rząd zatwierdził plan odprowadzania wody używanej do chłodzenia uszkodzonych reaktorów elektrowni jądrowej. Twierdzą, że oczyszczona woda jest nieszkodliwa dla ludzi i przyrody.

Japoński regulator energetyki jądrowej zatwierdził plany operatora elektrowni jądrowej Fukushima dotyczące uwolnienia oczyszczonych ścieków radioaktywnych do morza w 2023 roku. Naukowcy zauważają, że operacja ta jest bezpieczna, a zagrożenia dla środowiska są minimalne. Plan został przedstawiony przez Tokyo Electric Power Company Holdings w grudniu na podstawie zeszłorocznej decyzji rządu o uwolnieniu ścieków jako kroku w celu oczyszczenia i likwidacji elektrowni.

Potężne trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 roku zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni atomowej w Fukushimie, stopiły trzy reaktory i uwolniły duże ilości promieniowania. Woda używana do chłodzenia trzech uszkodzonych rdzeni reaktora, które pozostają wysoce radioaktywne, wyciekła od tego czasu, ale była zbierana i przechowywana w zbiornikach.

Od tego czasu pojawiły się obawy dotyczące potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z wycieku ścieków zawierających tryt, produkt uboczny produkcji energii jądrowej i potencjalny czynnik rakotwórczy w wysokich stężeniach.

Władze Japonii twierdzą, że ponad 60 izotopów wybranych do oczyszczania można zredukować do standardów bezpieczeństwa, z wyjątkiem trytu, ale jest to bezpieczne po rozcieńczeniu. Naukowcy twierdzą, że długoterminowe narażenie środowiska i ludzi na niskie dawki jest nieznane, a tryt może mieć większy wpływ na człowieka podczas spożywania skażonych ryb niż w wodzie.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bboyprezes 21.05.2022 10:25

    A potem w wiadomościach info o prozdrowotnych właściwościach trytu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.