Jak żyć z jąkaniem?

Opublikowano: 22.10.2013 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1262

22 października to Światowy Dzień Osób Jąkających się. Korzystając z tej okazji, jako wirtualne Zrzeszenie Osób Jąkających się „Demostenes” chcemy zwrócić uwagę na panujące w społeczeństwie, błędne opinie na temat tego zaburzenia mowy, a także przestrzec jąkających się przed pochopnym wydawaniem pieniędzy na drogie terapie jąkania.

MIT 1. JĄKASZ SIĘ? IDŹ DO LOGOPEDY!

Takie słowa najczęściej padają jako naczelna „dobra rada” dla osób jąkających się. Nic bardziej mylnego! Większość osób w dorosłym wieku którzy się jąkają, mają za sobą kilka wizyt u logopedów. Logopeda nie wyleczy z jąkania, gdyż jąkający się nie mają problemów z mową w warunkach sterylnych, a do takich należy gabinet logopedyczny. Logopeda leczy fizyczne zaburzenia mowy, natomiast jąkanie ma podłoże w psychice. Po wyjściu z gabinetu problem wraca a osoba jąkająca czuje się zrezygnowana. Rozmawiasz z jąkającym? Wysłuchaj go do końca i staraj się nie zwracać uwagi na problem. On dobrze wie, że się jąka. Tylko tak potrafi rozmawiać.

MIT 2. MÓW WOLNIEJ!

To typowa „rada” wypowiadana przez rodziców do dziecka. Dziecko czuje się nieakceptowane, gdyż rodzic nie zwraca uwagi na to CO dziecko chce powiedzieć, tylko JAK to mówi. Brak akceptacji najbliższych prowadzi do wyrobienia w małym człowieku braku akceptacji do siebie, w efekcie czego dziecko zamyka się w sobie i nie chce w ogóle rozmawiać. Znane są przypadki, że jąkanie słabło z chwilą wyprowadzki z domu rodzinnego. Rodzicu, Twoje dziecko wie, że ma problem, nie przypominaj mu o tym na każdym kroku. Wspieraj je w tym co robi, kochaj. Wielu osobom udało się wyjść z jąkania z wiekiem.

MIT 3. OSOBY JĄKAJĄCE SIĘ SĄ MNIEJ INTELIGENTNE

Co można pomyśleć o osobie, która ma problem z wymówieniem swojego imienia czy odpowiedzeniem „dzień dobry”? Gdy taki problem wystąpi w szkole, na uczelni, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to taka osoba jest często skreślana „na starcie”. Zapewniamy, że jeśli średnie IQ wśród Polaków wynosi 106, to średnie IQ wśród jąkających się Polaków wynosi tyle samo. Apelujemy do pracodawców, nauczycieli i profesorów o wyrozumiałość i nie traktowanie jąkania jako cechy skreślającej kandydata czy ucznia. Niech zdecydują umiejętności.

PRZESTROGA DLA JĄKAJĄCYCH SIĘ

W ostatnich latach powstało wiele firm, ośrodków i klinik leczących jąkanie tzw. Metodą Arutiunian. Za taką terapię trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Masowo spływają do nas skargi osób, które po ukończeniu drogiej i czasochłonnej terapii nadal się jąkają a wina za niepowodzenie jest zrzucana na nich. Ich historie można poczytać na forum Demostenes2.eu.

JĄKAM SIĘ, CO MAM ROBIĆ?

Akceptacja jąkania to kluczowy element do odzyskania pewności siebie, szczęśliwego życia i płynności w mowie. Pomogą Ci w tym spotkania w klubach „J” w całej Polsce. Lista klubów „J” jest dostępna TUTAJ. Jeśli nie masz środków na podjęcie terapii, zapraszamy do przeczytania polskiego tłumaczenia książki M. Frasera pt. „Autoterapia jakania” (“Self-therapy for the stutter”). Książka została napisana w 1978 roku i przetłumaczona na 8 języków (niestety bez polskiego). Z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się przetłumaczyliśmy książkę i można ją pobrać w formie e-booka PDF klikając TUTAJ.

Demostenes to internetowe zrzeszenie ludzi jąkających się, w sieci od 2009 roku. Pierwszy i jedyny w Polsce portal społecznościowy dla osób jąkających się. Nie pobiera opłat, nie wyświetla reklam, prowadzony przez osoby jąkające się, zupełnie non-profit.

Nadesłano do “Wolnych Mediów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dergod 22.10.2013 09:25

    Gówno prawda z tą akceptacją jąkania się. Jąkałem się i się sam wyleczyłem. To prawda, że różnego rodzaju sposoby to to tylko naciąganie. Jąkanie się to nie wada wymowy, a często fizyczne zmiany w mózgu które powodują “spięcie”. Jedyny sposób to wytworzenie alternatywnych ścieżek układu nerwowego omijające miejsce uszkodzone.

    Można to zrobić na kilka sposobów i sam na sobie to przetestowałem. Głośne mówienie i śpiewanie najpierw na pustkowiu lub w pustym mieszkaniu. Krzyczenie nawet i przeklinanie. Nagrywać to i odsłuchiwać. Sprawdzić jakie wyrazy, słowa sprawiają trudność. I je często na siłę wypowiadać. Częstą przyczyną jest stres, denerwowanie się bo się inni będą śmiać, przezywać. Olać to. Najpierw nabyć pewność siebie, metodą głębokiego oddechu odrzucić zdenerwowanie . Nie unikać ludzi, mówić, mówić i ćwiczyć samemu. Żadnych specjalistów, nie pomogą a będą kosztować tylko.

    Nigdy do końca nie przestaniemy się jąkać. Możemy jednak to zminimalizować i uczynić prawie niezauważalnym. Ja wyćwiczyłem w sobie na tyle, że nie zauważają ludzie, ze się jąkałem kiedyś i to bardzo. Są jednak dni pewne co jakiś czas, zę się zacinam. Ale długą pracą nad sobą zwalczyłem najgorsze.

    Powtarzam.
    a) krzyczeć
    b) śpiewać
    c) przeklinać
    d) nie unikać ludzi
    e)pomagać sobie gestami
    f) nakręcić się emocjonalnie, włożyć w słowa pasję i przekonanie i pewność, ze się ma rację,
    g) zwalczyć w sobie poczucie bycia gorszym – jesteś inny a nie gorszy.

  2. Luk 22.10.2013 14:58

    Dergod ma rację. 10 lat różnych zajęć logopedycznych nic mi nie dały. Około 20 roku życia jąkałem się już tak bardzo, że nie byłem w stanie słowa powiedzieć. Oczywiście gdy byłem sam mogłem recytować wiersze i co z tego?
    Sam przestałem się jąkać. Sposób jest prosty aczkolwiek nie dla każdego:
    – zmieniłem zupełnie otoczenie i miejsce zamieszkania (wyjazd na studia)
    – uświadomiłem sobie że mogę mówić normalnie w każdej sytuacji i nie chodzi mi tu o powtarzanie sobie przed lustrem że dam radę, tylko wewnętrzna pewność że przecież mogę
    – zacząłem robić różne szalone i ciekawe rzeczy jak by mi na niczym nie zależało – daj sobie luz
    – wpierdo***** pewnej osobie która śmiała się z mojego jąkania

    I to mniej więcej w ten sposób. Wszystko to od razu i w przeciągu tygodnia w zasadzie przestałem się jąkać. Czasem jeszcze się zatnę gdy mówię, ale w zasadzie jest to słabo wyczuwalne i oczywiście przestałem sobie pomagać robieniem grymasów, żeby coś powiedzieć jak bym dostał udar 🙂

  3. Dergod 22.10.2013 21:12

    Przełamanie blokady emocjonalnej i wtłuczenie jak to napisałeś jest bardzo ważne. Nie wolno dać sobą pomiatać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.