Ibuprofen wpływa negatywnie na płodność mężczyzn

Opublikowano: 12.01.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 786

Zażywanie przez dłuższy czas ibuprofenu prowadzi u mężczyzn do kompensowanego hipogonadyzmu.

Zespół z Danii i Francji zebrał grupę ochotników w wieku 18-35 lat. Przez 6 tygodni panowie zażywali dziennie 600 miligramów ibuprofenu albo placebo.

Okazało się, że po zaledwie 2 tygodniach u wszystkich zażywających lek wzrósł poziom lutropiny (LH), która u mężczyzn odpowiada za funkcjonowanie produkujących testosteron komórek śródmiąższowych jąder. Takie zwyżki oznaczają, że ibuprofen wpływał na nie negatywnie, przez co nie wytwarzały one steroidu potrzebnego do spermatogenezy (produkcji plemników). Autorzy publikacji z pisma “PNAS” podkreślają, że poziomy LH oraz ibuprofenu w osoczu dodatnie ze sobą korelowały, spadał za to stosunek testosteronu do LH.

W takiej sytuacji przysadka próbowała wyrównać niedobory, produkując więcej innego hormonu. Skutkowało to stanem kompensowanego hipogonadyzmu – poziom testosteronu pozostawał stały, ale organizm był przeciążony.

Później naukowcy posłużyli się eksplantatami jąder (część hodowli wystawiano na oddziaływanie ibuprofenu). Na tej zasadzie wykazano, że na drodze represji transkrypcji zahamowane zostało endokrynne działanie komórek Sertolego i Leydiga.

Akademicy dodają, że kompensowany hipogonadyzm może powodować przejściowe spadki w spermatogenezie (a więc i płodności). Taki stan nie jest jednak, według nich, powodem do wszczynania alarmu. Problemem może stać się za to długotrwałe zażywanie ibuprofenu, np. w terapii chorób przewlekłych lub przez sportowców.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress.com
Zdjęcie: Vnukko (CC0)
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.