Hiszpania zakaże jednorazowych przyborów od 2021 r.

Opublikowano: 04.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 817

Zgodnie z planami rządu hiszpańskiego stosowanie jednorazowych plastikowych przyborów zostanie zakazane od lipca 2021 roku. Ponadto do 2023 roku wprowadzony zostanie dodatkowy podatek za korzystanie z plastiku.

Decyzja zapadła po spotkaniu Rady Ministrów we wtorek 2 czerwca, na którym zatwierdzono wniosek w sprawie odpadów, który zostanie później omówiony w Kongresie Deputowanych.

„Od 2021 roku wprowadzone zostaną ograniczenia dotyczące plastikowych artykułów jednorazowego użytku. Producenci tworzyw sztucznych będą zaangażowani w gospodarkę odpadami. Dekret przewiduje podatek od jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych” – powiedziała podczas konferencji prasowej minister do spraw ekologii i demografii Teresa Ribera.

Podatek zostanie początkowo wprowadzony dla producentów, sprzedawców i nabywców, a do 2023 roku wszyscy konsumenci, którzy kupują napoje i żywność sprzedawaną w plastikowych pojemnikach, będą musieli zapłacić podatek. Według planów rządowych przewiduje się, że sprzedaż tworzyw sztucznych spadnie o 50% w porównaniu z 2022 rokiem i o 70% do 2030 roku.

Ribera powiedziała również, że te środki mają na celu zmniejszenie zużycia wody pitnej w plastikowych butelkach: w barach i restauracjach klienci powinni otrzymywać wodę w szklankach.

Ustawa zostanie przedstawiona w Kongresie Deputowanych do końca 2020 roku i prawdopodobnie zostanie zatwierdzona na początku przyszłego roku.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zobowiązuje kraje członkowskie do wprowadzenia zakazu wielu jednorazowych plastikowych artykułów od 2021 roku.

Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

A może by tak zakazać srania, środowisko by skorzystało. Albo przyznawać jakieś limity? Oczywiście odpłatnie. Sprawa do rozważenia dla przygłupów z Brukseli.

FreeMan
Użytkownik
FreeMan

To ciekawe jak ludzi zajmujący się osobami zakaźnie chorymi mają ich karmić skoro według przepisów sanitarnych chorzy muszą używać sztućców jednorazowych.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ